Článek
„Můžeme potvrdit, že Chang Guang Satellite Technology přímo podporuje teroristické útoky Íránem zaštiťovaných Húsíů na americké zájmy,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová. Washington na to Peking upozornil, jak ale dodala mluvčí, nepomohlo to: „Skutečnost, že v tom pokračují, je neakceptovatelná.“
Dodala, že se Čína pokouší navenek vystupovat jako globální mírotvůrce, ale „je zřejmé, že Peking a v Číně sídlící společnosti poskytují klíčovou ekonomickou a technickou podporu Rusku, Severní Koreji a Íránu a jeho loutkám“.
CGST spojení s Húsíi a Íránem popírá. V článku listu Global Times se cituje vyjádření čínského úředníka z Iniciativy pro průzkum jihočínského moře, napojené na armádu, který uvádí, že to dělat nemůže, protože nemá technologii na sledování lodí. Firma CGST se přitom právě touto schopností chlubila už v roce 2017 na veletrhu v Pekingu, kde nabízela sledování lodí na otevřeném moři, a dokonce uměla specifikovat, zda plavidlo je civilní či vojenské, připomněl tento týden server Defense One.
Snímky pro wagnerovce
Firma byla už v roce 2023 zařazena na americký sankční seznam, protože poskytovala družicové snímky ruské soukromé žoldnéřské Wagnerově skupině. Dceřiná společnost CGST dokonce s wagnerovci podepsala dohodu, že jim bude poskytovat snímky Ukrajiny a dalších zemí, kde tito žoldnéři působí, ve vysokém rozlišení.
Agentura AFP zjistila, že firma poskytovala Wagnerově skupině i záběry částí Ruska, kudy se pak pokusili táhnout na Moskvu.
Firma napojená na armádu
Chang Guang Satellite Technology je rychle se rozvíjející čínská firma, která se soustřeďuje na pořizování komerčních fotografií z družic. Jde o soukromý podnik, který založili Čchang-čchunský institut optiky, jemné mechaniky a fyziky spolu s vládou provincie Ťi-lin.
Firma záhy po vzniku získala podporu strategických sil čínské Lidové osvobozenecké armády (PLA) v podobě přístupu k jejím zařízením včetně řídicího střediska letů. Proto mohla už deset měsíců po vzniku vypustit první družice. Rychle se rozvíjela a v roce 2023 dokázala vypustit z jedné rakety 41 satelitů. Pro spojení se zemí používala laserovou komunikaci a chtěla svou konstelaci satelitů ze 117 navýšit na 300, aby nejpozději do deseti minut mohla poskytnout aktuální údaje o jakémkoli místě na světě. Začala představovat konkurenci pro zavedené americké firmy Maxar a Planet Labs. Ty jsou podle čínského úředníka schopné poskytovat jen jeden záběr oblasti za den.
Společnost tvrdí, že její satelity Ťilin, jejichž problémem je malá živostnost, slouží jen pro zemědělství, ochranu přírody, zjišťování zdrojů a řešení přírodních katastrof. Zveřejňovala ale záběry vojenských objektů třeba u amerického Groom Lake v Nevadě, známého jako Area 5. Některé z těchto záběrů dokonce zveřejnila čínská armáda a jeden z představitelů společnosti přiznal, že družice jsou postavené tak, aby se daly využívat jak v civilních sektorech, tak i ve vojenském. Zaměstnanci působí na střídačku i v čínských strategických silách a firma své výrobky předvádí vojenským představitelům.
Rychlý rozvoj firmy ohrožuje nejen dominantní postavení amerických společností, ale ukazuje, že Číňané mají schopnosti v oblasti, které donedávna dominovaly Spojené státy. To je riziko pro bezpečnost USA a jejich spojenců.