Hlavní obsah

Do Kábulu přijel druhý muž Tálibánu, možný nový vůdce Afghánistánu

21. 8. 2021, 11:13

Do Kábulu v sobotu přijel Abdul Ghaní Barádar, druhý nejvýznamnější muž hnutí Tálibán, které před týdnem převzalo moc v Afghánistánu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele Tálibánu. Barádar je považovaný za možného nového vůdce Afghánistánu.

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Mulla Abdul Gháni Baradar

Článek

"Bude v Kábulu, aby se tam setkal s představiteli džihádistů a s politickými činiteli za účelem vytvoření vlády se zapojením různých skupin," sdělil agentuře nejmenovaný představitel radikálního islamistického hnutí.

Jako možný vůdce Afghánistánu se vynořil Baradar

Blízký a Střední východ

Mulla Abdul Ghaní Barádar se vrátil do Afghánistánu v úterý, dva dny poté, co se Tálibán po dvaceti letech v zemi opět chopil moci. Předtím byl v Kataru, kde řídil politický výbor Tálibánu a vedl tam za hnutí mírová jednání se Spojenými státy.

Tálibán: V Afghánistánu rozhodně nebude demokracie

Blízký a Střední východ

AFP připomněla, že Barádar při návratu do země přistál v Kandaháru, který leží na jihu Afghánistánu. Město bylo epicentrem moci Tálibánu za jeho vlády v letech 1996 až 2001. Ve stejnojmenné provincii, jejímž je Kandahár správním střediskem, se hnutí na počátku 90. let minulého století také zrodilo. Založil ho právě Barádar společně s Muhammadem Umarem, který zemřel v roce 2013.

V čele Tálibánu stojí od roku 2016 maulaví Amir Hajbatulláh Achundzáda.

Reklama

Související témata:

Výběr článků