Hlavní obsah

Američané sestřelili syrské letadlo

18. 6. 2017, 22:13 – Damašek • Aktualizováno 19. 6. 2017, 7:50

Americký bojový letoun F/A-18E Super Hornet sestřelil v neděli jižně od Rakky u Tabky proudový letoun Suchoj Su-22 syrské armády. Podle syrské televize letadlo spadlo a pilot je nezvěstný. Americká armáda událost potvrdila. Uvedla, že syrské letadlo shazovalo bomby na syrské povstalce z Kurdy vedených Syrských demokratických sil podporovaných USA.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Americké velitelství podle agentury Reuters potvrdilo, že syrský letoun byl sestřelen „při kolektivní sebeobraně partnerských sil koalice”.

Podle agentury AFP vypukly v neděli pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými silami SDF podporovanými USA v provincii Rakka, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Syrské vládní jednotky začaly postupovat, americký letoun je při demonstraci síly zastavil. Když pak syrský Suchoj Su-22 shodil bomby na Američany podporované síly, byl okamžitě sestřelen.

USA mají „ďábelské sionistické plány”, tvrdí Damašek

V prohlášení syrské armády se uvádí, že „takzvaná mezinárodní koalice” zaměřila na jihu Rakky jedno ze syrských vojenských letadel, které se účastnilo operace proti teroristickému Islámskému státu.

Syrský generální štáb v prohlášení uvedl, že jde o zjevný útok, který dokazuje skutečnou pozici USA, totiž, že stojí na straně terorismu a snaží se ovlivnit schopnosti syrské armády. Ta je se svými spojenci podle prohlášení jedinou aktivní silou, která legitimně bojuje v Sýrii proti terorismu.

„Tento útok svědčí o spolupráci mezi USA a IS a odhaluje ďábelské úmysly USA v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v této oblasti," stojí v prohlášení. Armáda v něm dále ujišťuje, že útok na letadlo neovlivní odhodlání armády pokračovat v boji proti IS a dalším teroristickým organizacím.

Reklama

Výběr článků