Hlavní obsah

Atentáty v Madridu: expremiér trvá na vazbě al-Kajdá s teroristy

29. 11. 2004, 14:44 – MADRID

Bývalý španělský premiér José María Aznar v pondělí před komisí vyšetřující atentáty z 11. března letošního roku zopakoval své přesvědčení, že existuje spojení mezi neislámskými teroristy a al-Kajdá. Vypovídal 40 minut.

Foto: Ludmila Oravcová
Článek

Bývalý premiér před komisí vyzval k "odhalení celé pravdy", zejména "pravdy o vztazích mezi islámskými a neislámskými teroristy, které byly jeden čas odmítány jako nepravděpodobné. Dnes se ale ukázalo, že jsou nepopiratelným faktem".  Požadoval též zjistit, proč a v čím zájmu byly připraveny útoky na 11. března, tři dny před volbami.

Aznarova vláda okamžitě po atentátech, které si vyžádaly 191 obětí na životech a 1800 raněných, obvinila z jejich provedení baskické  separatisty z organizace ETA. Druhý den se k nim však přihlásila al-Kajdá. Právě to přispělo k nečekané Aznarově porážce v parlamentních volbách 14. března. Jejich vítězem se stal představitel socialistů José Luis Zapatero, který splnil svůj slib a stáhl z Iráku španělský kontingent.

Aznar odmítá manipulaci s fakty

Aznarova vláda je socialisty obviňována, že záměrně  manipulovala s informacemi a přiřkla atentát organizaci Baskicko a jeho svoboda (ETA), aby zamaskovala islámskou stopu. Ta ohrožovala očekávané volební vítězství konzervativců, kteří plně podporovali navzdory názorům veřejnosti Bushův útok na Irák. Kdyby byla za atentát odpovědná ETA, měla by Aznarova strana šanci potřetí zvítězit v parlamentních volbách.

"Důkaz, že vláda, kterou jsem vedl, lhala, nebyl předložen, my jsme říkali pravdu, byli to jiní, kdo lhali," bránil se Aznar. Současně uvedl, že ani Zapatero nepřikládal velký význam tomu kdo, atentáty provedl. Současný premiér mu den po atentátech v telefonickém rozhovoru údajně řekl: "Není žádný rozdíl, jestli to byla ETA nebo al-Kajdá."

Vazba s ETA nepotvrzena

Pokud jde o zapojení baskické separatistické organizace ETA do útoků, Aznar řekl, že nebyl sám, kdo si to myslel.

Žádný z policejních či soudních expertů, kteří před komisí již během léta svědčili, však nepřipouštěl teorii spojení mezi baskickým terorismem a islámskými teroristy.

Za březnové útoky je nyní ve vězení nebo pod dohledem policie na 30 osob. Jeden nezletilý mladík byl odsouzen, sedm z údajných pachatelů spáchalo hromadnou sebevraždu na madridském předměstí Leganés a dva nebo tři jsou na útěku. Většina zadržených pochází ze severní Afriky, zejména z Maroka.

Aznar je první premiér Španělska, který stanul před vyšetřovací komisí parlamentu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků