Hlavní obsah

Vytížené americké letiště ztratilo kontakt se všemi letadly

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Řídící letového provozu na mezinárodním letišti Newark v americkém státě New Jersey minulý týden krátce ztratili spojení se všemi letadly. „Nemohli je vidět, slyšet, ani s nimi komunikovat,“ komentoval incident z 28. dubna Federální úřad pro letectví. V důsledku incidentu bylo zrušeno přes 150 letů, další stovky byly zpožděné. Několik dispečerů si následně vzalo volno s tím, že se musejí z prožitého traumatu vzpamatovat.

Foto: Profimedia.cz

Cestující na letišti v Newarku čekají na zpožděný let

Článek

„Hlavní komunikační linka selhala, záložní linka nefungovala, a tak jsme na 30 sekund ztratili kontakt s leteckým provozem. Zřítí se kvůli tomu letadla? Ne. Mají komunikační zařízení. Ale je to znamení, že máme křehký systém a ten je třeba opravit,“ řekl k incidentu americký ministr dopravy Sean Duffy stanici Fox News.

Situaci na letišti v Newarku, které patří k nejvytíženějším v USA a zároveň se dlouhodobě potýká s nedostatkem řídících letového provozu, v následujících dnech dál zkomplikoval fakt, že několik dispečerů si následně vybralo dovolenou v délce až 45 dnů, aby se vyrovnali s prožitým stresem.

Nejméně pět dispečerů si vzalo volno na základě zákona o odškodnění federálních zaměstnanců, informovala stanice CNN. Zákon umožňuje federálním zaměstnancům, kteří v práci utrpí „trauma“, vzít si volno na zotavení a zároveň pobírat mzdu v plné výši.

„Časté výpadky zařízení a telekomunikací mohou být pro řídící letového provozu stresující,“ připustil v pondělí Federální úřad pro letectví, který potvrdil, že několik dispečerů v Newarku si kvůli tomu vzalo volno.

„I když je kvůli vysoké specializaci této profese nemůžeme rychle nahradit, nadále školíme řídící letového provozu, kteří budou nakonec přiděleni do tohoto rušného vzdušného prostoru,“ dodal úřad.

Podle zdroje listu New York Post, který na rozdíl od ministra Duffyho píše až o 90sekundovém výpadku radaru a komunikačních linek, stál na počátku celého incidentu v Newarku jediný spálený měděný drát.

Armáda pozastavila lety vrtulníků nad Washingtonem

Americká armáda zároveň oznámila, že dočasně pozastavuje lety vrtulníků u letiště v americkém hlavním městě Washingtonu. Děje se tak poté, co minulý týden musela dvě komerční letadla odvolat přistání kvůli armádnímu vrtulníku Black Hawk, který letěl do Pentagonu.

V lednu se přitom srazilo dopravní letadlo a vojenský vrtulník nad řekou Potomac ve Washingtonu, což si vyžádalo 67 obětí. Federální úřad pro letectví (FAA) pak v březnu oznámil, že vrtulníky budou mít zakázáno létat ve stejném vzdušném prostoru jako letadla poblíž Reaganova letiště. V posledních dnech začal 12. letecký prapor lety postupně obnovovat, nyní však své rozhodnutí zrušil.

Výběr článků

Načítám