Článek
Nacistické dokumenty do Argentiny dorazily 20. června 1941 z německé ambasády v Tokiu. Do země je v 83 diplomatických taškách dopravila japonská parní loď. Následně je zabavili argentinští celníci, kteří v pěti namátkou otevřených taškách našli materiály nacistické propagandy, a dali je do sklepa soudní budovy, rekapituluje BBC.
Minulý týden je našli zaměstnanci soudu, které při vyklízení sklepa zaujaly dřevěné krabice od šampaňského. „Po otevření jedné z krabic jsme identifikovali materiál, jenž měl propagovat v Argentině ideologii Adolfa Hitlera,“ uvedl o nálezu soud.
Krabice s dokumenty byly rychle přesunuty do bezpečné kanceláře a soud kontaktoval Muzeum holokaustu v Buenos Aires, jež požádal o pomoc s vytvořením inventáře.
Soud zatím zjistil, že nacisté dokumenty do země z Tokia poslali s označením „osobní majetek“ německé ambasády v Buenos Aires. Velikost zásilky ale vzbudila podezření argentinských celníků.
Ti kontaktovali ministerstvo zahraničí s obavou, že by zásilka mohla ovlivnit neutralitu země v druhé světové válce. Po otevření pěti diplomatických tašek byly nalezeny pohlednice, fotografie a nacistické propagandistické materiály. Německá ambasáda posléze žádala navrácení zásilky zpět do Tokia, ale argentinský soudce v září 1941 nařídil její zabavení.
Nejvyšší soud měl později rozhodnout, co bude se zabavenými dokumenty dál, ale podle všeho do roku 1944 nedošel k žádnému rozhodnutí. V tom roce Argentina se státy Osy (Německo, Itálie, Japonsko) přerušila vztahy a dokumenty ve sklepě upadly v zapomnění.
Po válce se Argentina pod vedením Juana Peróna stala útočištěm pro řadu vysoko postavených nacistů, včetně Adolfa Eichmanna a Josefa Mengeleho. Za přechovávání nacistických válečných zločinců se jménem země oficiálně omluvil prezident Fernando de la Rúa až v roce 2000.