Hlavní obsah

V USA zemřela na covid černošská lékařka, nechtěli ji léčit

Novinky, Alex Švamberk
Indianopolis

V americkém městě Indianapolis zemřela v neděli na covid 52letá černošská lékařka Susan Moorová. Stěžovala si, že jí v nemocnici neposkytli pomoc kvůli její rase. Na videu natočeném 4. prosince uvedla, že žebrala o pomoc. Nakonec skončila v jiné nemocnici. O případu informovala stanice BBC.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Moorová si na postup nemocnice stěžovala na svém facebookovém profilu. Uváděla, že zlehčovali bolesti, jimiž trpěla, i když plakala a měla potíže s dechem. O bělošském lékaři tvrdila: „Ani si neposlechl moje plíce. Ani se mě nedotkl. Neprovedl žádné fyzické vyšetření. Řekla jsem mu, že mi nemůže říkat, jak se cítím,“ dodala.

Nemocnice na to reagovala, že „jako organizace zastávající rovnost a omezující rasové disproporce ve zdravotní péči bere obvinění z diskriminace velmi vážně a že vyšetřuje každé z nich.“

Zaplaťte reparace, vyzývají britského poslance kvůli otrokářské plantáži

Evropa

Mooreové vyšel pozitivní test na covid-19 29. listopadu. Měla vysokou horečku, nemohla se nadechnout a vykašlávala krev. I když byla sama lékařkou, těžce bojovala o to, aby se dočkala nějaké léčby. Žádala o podání remdesiviru a o rentgen nebo CT plic. Lékař, na kterého si stěžovala, jí řekl, že není ve stavu, aby se jí podal remdesivir a že by měla jít domů.

„Choval se tak, že jsem se cítila jako drogově závislá,“ řekla ve videu na Facebooku a dodala: „Přitom věděl, že jsem lékařka a neberu drogy. Ublížilo mi to.“

Moorová napsala, že požádala o zásah zdravotnického ombudsmana a převoz do jiné nemocnice. Nakonec byla propuštěna z nemocnice, ale vrátila se o několik hodin později, když jí poklesl tlak a měla horečku.

Práce z domova posiluje rasismus a předsudky, zjistila studie

Evropa

Na Facebook později dopsala, že jí primář sdělil, že by měl být personál proškolen ohledně přístupu k různým etnikům, a slíbil jí, že se jí doktor, který ji vyšetřoval, omluví.“

„Trvám na tom, že kdybych byla bílá, tímto bych si neprošla,“ dodala lékařka.

Po Moorové zůstal devatenáctiletý syn. Přežili ji i oba rodiče, kteří trpí demencí.

Reklama

Výběr článků

Načítám