Hlavní obsah

V USA zastavili další popravu

22. 5. 2014, 6:18 – Washington

Americký Nejvyšší soud pozastavil popravu muže, který se ohradil proti rozhodnutí státu Missouri nezveřejnit zdroj i složení smrtící látky, jež proti němu měla být použita. Poprava měla být ve středu první od problémového usmrcení odsouzence v Oklahomě z počátku května.

Foto: Handout, Reuters

Článek

Popravu usvědčeného 46letého Russella Bucklewa, který v roce 1996 zavraždil muže před jeho šestiletým synem a unesl a znásilnil jeho družku, nejprve pozastavil odvolací soud kvůli jeho vážnému zdravotnímu stavu. Odsouzencův lékař již dříve namítal, že Bucklew trpí vzácnou formou rakoviny, a tudíž není jasné, jak bude jeho organismus na jed ve smrtící injekci reagovat.

Nejvyšší soud rozhodnutí nižší instance následně zrušil, ale vzápětí popravu stejně zakázal kvůli tajnostem kolem smrtící směsi.

AP již v dubnu uvedla, že naprostá většina z 32 amerických států uplatňujících trest smrti odmítá zveřejňovat požadované informace.

Kromě Missouri jde o státy jako Texas, Florida nebo Oklahoma, které nechtějí, aby tím byli ohroženi jejich dodavatelé.

Problémy se smrtícími injekcemi

Řada amerických států se letos potýká s nedostatkem látek do smrtících injekcí kvůli neochotě farmaceutických společností podobné látky poskytovat pro účely poprav. Ty, které je dodávají, nechtějí být pranýřovány. Dlouho používaný thiopental je již nedostupní a nahrazuje se pentobarbitalem.

Většina amerických států nyní spoléhá směsi látek, jejichž prodej je regulován, a které se například používají ve veterinární medicíně, složení těchto směsí ale nezveřejňují.

Obhájci odsouzených se snaží zdržovat popravy poukazem na možnost porušování práv svých klientů. Podle právníků nelze garantovat právo nebýt podroben krutému a neobvyklému trestu, jestliže není známo složení smrtící látky.

Obhájci odsouzených se snaží zdržovat popravy poukazem na možnost porušování práv svých klientů. Podle právníků nelze garantovat právo nebýt podroben krutému a neobvyklému trestu, jestliže není známo složení smrtící látky.

Ve Spojených státech stále neutichlo pozdvižení, které vyvolala trýznivá poprava usvědčeného vraha Clyttona Locketta. Lockett měl být popraven injekcí se zatím nevyzkoušenou směsí smrtících látek. Jeho popravu však zastavil ředitel věznice kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného. [celá zpráva]

Lockett, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Praskla mu žíla a jedna z látek se mu nedostala do krevního oběhu v dostatečném množství. Poprava byla nakonec pozastavena, ale po zhruba 40 minutách od jejího zahájení muž stejně zemřel, podlehl infarktu. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků