Hlavní obsah

Trump se pustil do McConnella, republikáni se k němu mají otočit zády

17. 2. 2021, 9:09 – Washington

Bývalý americký prezident, republikán Donald Trump, kritizoval v úterý šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella. Trump vyzval svoji stranu, aby se k McConnellovi otočila zády, informovaly zahraniční agentury a americká média.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Donald Trump při kampani

Článek

McConnell v sobotu prohlásil, že exprezident je podle něj morálně zodpovědný za lednový vpád svých příznivců do budovy Kongresu. Při hlasování o ústavní žalobě proti Trumpovi se vyslovil pro jeho osvobození.

„Mitch je zasmušilý, mrzutý a zamračený politický oportunista, a pokud republikánští senátoři zůstanou na jeho straně, už nikdy nevyhrají,” napsal Trump podle stanice CNN v prohlášení.

„Nikdy neudělá, co je potřeba udělat nebo co je správné pro naši zemi,” vyjádřil se o něm dále.

Skupina Iced Earth se rozpadla poté, co kytaristu zatkli za útok na Kapitol

Trump, který je od svého odchodu z Bílého domu poměrně zdrženlivý, svému někdejšímu spojenci a dlouholetému členovi Kongresu vyhlásil otevřenou válku, napsala agentura AFP. Trumpovo prohlášení vnímá jako názorový rozchod poukazující na rozdělení uvnitř republikánské strany.

V primárkách chce Trump podle vlastních slov podporovat republikány, kteří souzní s myšlenkou „Make America Great Again (‚vraťme Americe její velikost‘ nebo ‚udělejme Ameriku znovu skvělou‘) a s politikou Ameriky na prvním místě (America First)”.

Mitch McConnell útok na Kapitol odsoudil a nebránil procesu impeachmentu. Byla u něj patrná snaha očistit stranu od trumpismu. Nakonec se však vyslovil pro Trumpovo osvobození, což mohlo ovlivnit i řadu dalších republikánských zákonodárců.

U republikánů začalo zúčtování se senátory, kteří chtěli odsoudit Trumpa

Trump přestál dva impeachmenty

Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který 6. ledna zaútočil dav jeho stoupenců. Zákonodárci ten den měli na programu potvrzení výsledků prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Nepokoje stály život pět lidí.

Pro odsouzení Trumpa v procesu ústavní žaloby kvůli podněcování ke vzpouře hlasovalo 57 senátorů ze 100, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů.

Trump přečkal druhý impeachment. Naše historické hnutí právě začíná, reagoval

Pro bylo i sedm republikánů. To je v takzvaném impeachmentu dosud nejvíce zákonodárců, kteří hlasovali za usvědčení prezidenta ze své vlastní strany.

Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen.

Trump čelí občanské žalobě kvůli útoku na Kapitol

Reklama

Výběr článků