Hlavní obsah

Tři běloši jsou vinni vraždou černocha, který si šel zaběhat. Mluví se o lynči

Porota soudu v americkém státě Georgia uznala v úterý tři bělochy vinnými z vraždy pětadvacetiletého černocha Ahmauda Arberyho. Porotci k verdiktu nad Gregem McMichaelem, jeho synem Travisem McMichaelem a sousedem Williamem Bryanem dospěli po deseti hodinách. Hrozí jim doživotí. Muži obvinění odmítli a tvrdí, že jednali v sebeobraně.

Foto: ČTK/AP

Trojice lidí uznaných vinným z vraždy Ahmauda Arberyho. Zleva Travis McMichael, William Bryan a Gregory McMichael

Článek

Porota uznala vinnými všechny tři v několika bodech obžaloby, uvedl server BBC News. Trojice byl obviněna mimo jiné z vraždy, těžkého ublížení na zdraví a úmyslu spáchat trestný čin. Při čtení rozsudku stáli všichni mlčky a na otázku, zda si přejí promluvit k soudu, odmítli.

Podle obhájců Travise McMichaela se on i jeho otec domnívají, že udělali správnou věc, ale litují následků: „Těmto mužům je líto, co se Ahmaudu Arberymu stalo. Je jim líto, že je mrtvý. Je jim líto tragédie, která se stala kvůli jejich rozhodnutím,“ řekl advokát Jason Sheffield s tím, že se jeho klienti plánují odvolat.

Foto: Lewis Levine, ČTK/AP

Wanda Cooper-Jonesová, matka Ahmauda Arberyho a její právník Lee Merritt

„Byl to dlouhý boj. Byl to těžký boj. Ale bůh je dobrý,“ pronesla v reakci na rozhodnutí poroty Arberyho matka. „Nikdy jsem si nemyslela, že tento den nastane,“ dodala. Arberyho otec Marcus Arbery se po vyhlášení rozsudku rozplakal a objímal lidi, kteří ho podporovali. „Nic neudělal,“ řekl na adresu svého syna.

Jako lynč

Ahmaud Arbery byl zastřelen 23. února, když si šel zaběhat. Nedaleko jeho bydliště v Brunswicku jihovýchodně od Atlanty ho začali pronásledovat v automobilech ozbrojení otec a syn McMichaelovi společně s Bryanem. Ten na mobilní telefon natočil, jak trojice neozbrojeného muže dostihla, následovala krátká potyčka a po ní výstřely. Arbery na místě zemřel.

Bryanovo video je klíčovým důkazem. Policie trojici útočníků zatkla až poté, co dva měsíce po Arberyho smrti uniklo do médií. V Georgii v té době platil zákon o „občanském zatčení“, který dával soukromým osobám právo někoho zadržet, pakliže jej považovali za prchajícího pachatele těžkého zločinu.

Prokurátorka Linda Dunikoská ve dvoutýdenním procesu prohlásila, že „nelze provést občanské zatčení jen proto, že někdo běží po ulici a není jasné, zda něco špatného udělal“. Obviněnou trojici označila za agresory, kteří se nemohou hájit sebeobranou.

McMichaelovi se hájí, že šlo o sebeobranu. Deník The New York Times nedávno zmínil, že Greg McMichael je bývalým příslušníkem místní policie a v původní policejní zprávě je označen jako svědek.

Foto: Octavio Jones, Reuters

U soudu se pouštěl záznam toho, jak trojice mužů zastřelila černocha, který běžel po ulici.

Někteří aktivisté incident, který se odehrál za bílého dne, popisovali jako lynč, přičemž tento výraz použil i pozdější vítěz prezidentských voleb Joe Biden.

Trojici čeká ještě federální soud

Soudce podle agentury AP zatím neoznámil datum, kdy vynese verdikt o výši trestu, jelikož chce oběma stranám nechat dostatek času, aby se připravily.

Agentura Reuters zároveň připomněla, že trojici mužů ještě čeká další proces u federálního soudu, kde jsou obvinění ze zločinů z nenávisti, a budou se zodpovídat z toho, že na Arberyho zaútočili, protože byl černoch. Tento soud má začít v únoru příštího roku.

Arberyho případ byl jedním ze série kontroverzních úmrtí černochů, která loni otřásla Spojenými státy a rozvířila debaty ohledně rasismu a policejní brutality v zemi.

Americký prezident Joe Biden v prohlášení uvedl, že dnešní rozhodnutí poroty ukázalo funkčnost amerického soudního systému, ačkoliv vražda „byla zdrcující připomínkou, jak daleko musíme v boji za rasovou spravedlnost v této zemi jít.“

Související témata:

Výběr článků

Načítám