Hlavní obsah

Těžbu ropy v aljašské přírodní rezervaci přeruší, jak chtěl Biden

2. 6. 2021, 5:49 – Washington

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pozastaví prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci. Přerušení potrvá do doby, než úřady prozkoumají dopad těžby na životní prostředí. S odvoláním na oznámení amerického ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Americký prezident Joe Biden

Článek

Těžba v netknuté aljašské přírodě nebyla po desetiletí povolena, v roce 2017 však zrušení tohoto zákazu prosadila Republikánská strana. To po nich dlouhodobě požadovali zákonodárci z Aljašky, podle nichž by přinesly výzkum a případná těžba do státu práci a peníze. Prodej koncesí pak následně v posledních dnech své vlády zahájila letos v lednu administrativa předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Biden se již v předvolební kampani zavázal, že těžbě zamezí.

Trump chce před odchodem vytěžit chráněnou rezervaci na Aljašce

Amerika

„Prezident Biden věří, že americké přírodní památky jsou kulturní a ekonomické základy naší země a je vděčný rychlé akci ministerstva vnitra, které pozastavilo veškeré koncese, dokud neprošetří rozhodnutí, jež minulá administrativa učinila ve svých posledních dnech a které může charakter tohoto výjimečného místa navždy změnit,” uvedla šéfka kanceláře pro změnu klimatu Gina McCarthyová.

Rozhodnutí ministerstva vnitra uvítaly aljašské skupiny bojující za ochranu životního prostředí i sdružující aktivisty z řad původních obyvatel, které se proti prodeji koncesí bránily i soudní cestou.

Arktická národní přírodní rezervace je rozsáhlá oblast na severu Aljašky, kterou mimo jiné obývají lední medvědi, sobi a stěhovaví ptáci. Má rozlohu přes 78 000 kilometrů čtverečních, tedy přibližně stejně jako Česká republika.

Reklama

Výběr článků