Hlavní obsah

Případ černošského herce, který fingoval své napadení, prověří FBI

29. 3. 2019, 20:17

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověří, proč prokuratura stáhla obvinění proti černošskému herci Jussiemu Smollettovi. Ten fingoval proti sobě homofobní a rasistický útok. Vzápětí mu mnohé známé osobnosti a politici vyjádřili podporu. Po rozsáhlém pátrání ale kriminalisté zjistili, že přepadení byl podvod.

Foto: Victoria Will, ČTK/AP

Herec Jussie Smollett

Článek

Šestatřicetiletý homosexuální herec černé pleti, který je po otci židovského původu, na policii vypověděl, že na konci ledna na něj dvojice mužů před jedním z hotelů v Chicagu křičela rasistické a homofobní nadávky, dala mu provaz kolem krku a polila ho neznámou chemikálií. Uvedl také, že útočníci byli běloši a hlásili se k republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého on hlasitě kritizuje.

Kriminalisté při rozsáhlém vyšetřování, které zaměstnalo přes dvě desítky policistů a detektivů, zjistili, že přepadení bylo fingované. Smollett si na něj najal dva černošské bratry. Ti vypověděli, že herec byl nespokojen s platem a útokem chtěl dodat nový impulz své filmové kariéře.

Chicago poslalo účet

Prokuratura v úterý překvapivě stáhla obvinění proti Smollettovi a vysvětlila to jeho dobrovolnickými aktivitami a také tím, že se rozhodl kauci ve výši 10 tisíc dolarů (228 260 korun) věnovat Chicagu. Starosta Chicaga Rahm Emmanuel ale postup prokuratury kritizuje a označil ho za přikrášlování spravedlnosti. Město poslalo herci účet ve výši 130 tisíc dolarů (tři miliony korun) za zbytečné vyšetřování. Peníze by měl herec městu zaplatit do sedmi dnů, jinak mu hrozí žalobou a pokutou.

Do sporu se vložil i Trump, který na Twitteru oznámil, že stažení obvinění prověří FBI a ministerstvo spravedlnosti. Prezident ve čtvrtek novinářům řekl, že případ je ostudou Ameriky.

Smollett je znám především rolí gaye Jamala v seriálu Empire televize Fox, kterou hraje od roku 2015. V dětství vystoupil například v komedii Všude dobře, doma nejlíp nebo ve snímku Šampióni.

Reklama

Výběr článků