Hlavní obsah

USA jednají s Rwandou a Libyí o přesunu trestaných migrantů z třetích zemí

5:04
5:04

Poslechněte si tento článek

Washington

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná se Rwandou a Libyí o možnosti posílat k nim migranty, kteří mají záznam v trestním rejstříku a žijí ve Spojených státech. S odvoláním na několik zdrojů obeznámených se situací o tom ve středu informovala CNN.

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Cedule se snímky zatčených nelegálních migrantů před Bílým domem, 28. dubna 2025

Článek

„Tyto návrhy znamenají dramatickou eskalaci snahy administrativy odradit lidi cestující do Spojených států a odsunout některé z těch, kteří zde již jsou, do zemí vzdálených tisíce kilometrů,“ napsala CNN.

Podle více zdrojů ministerstvo zahraničí jedná o přijetí migrantů kromě Libye a Rwandy i s dalšími zeměmi.

Čím dále od Ameriky, tím lépe

„Říkám to bez obalu, aktivně vyhledáváme další země, které by přijímaly lidi ze třetích zemí,“ řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio na středečním zasedání vlády. „Spolupracujeme s dalšími zeměmi a říkáme: Chceme vám poslat do vašich zemí některé z těch nejodpornějších lidských bytostí - uděláte to pro nás jako laskavost? A čím dále od Ameriky, tím lépe, aby se nemohly vrátit přes hranice,“ řekl. Se kterými zeměmi USA jednají, ale Rubio neuvedl.

CNN připomněla, že prezident Trump již v lednu podepsal exekutivní příkaz, kterým nařídil nejvyšším úředníkům, aby usnadnili mezinárodní spolupráci a dohody o posílání žadatelů o azyl jinam.

Kromě posílání migrantů se záznamem v trestním rejstříku doufají Trumpovi úředníci také v zahájení formálních jednání s Libyí o uzavření tzv. dohody o bezpečné třetí zemi, která by USA umožnila posílat do Libye žadatele o azyl zadržené na hranicích USA, uvedl jeden ze zdrojů. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo a není jasné, kterých národností by se to týkalo.

Trumpovi představitelé se již dříve snažili uzavřít dohody o bezpečných třetích zemích se zeměmi západní polokoule, aby ulehčili americkému azylovému systému a zastavili tak migraci do Spojených států. Trumpova administrativa také chce rozšířit spolupráci se zeměmi při zadržování osob vyhoštěných ze Spojených států, naposledy například se Salvadorem.

Podle jednoho ze zdrojů CNN se tento týden setkali vysocí představitelé ministerstva zahraničí USA s libyjskými představiteli a jednali o návrhu posílat migranty do této severoafrické země.

Další zdroje uvedly, že tento týden probíhala také jednání mezi USA a Rwandou o využití této země pro deportace přistěhovalců ze třetích zemí žijících bez dokladů v USA.

„Rwanda a USA jednají o možné dohodě, podle níž by Rwanda přijímala migranty se záznamem v trestním rejstříku, kteří si již odpykali trest v USA. Struktura nákladů se stále dolaďuje, i když podle zdrojů by byla pravděpodobně vyšší než celkové náklady na osoby deportované do Salvadoru, protože Rwanda by tyto osoby neumístila do vězení,“ píše CNN.

Britský model nevyšel

Rwanda by migranty přijala do společnosti a poskytla by jim určitou sociální podporu, například stipendium a pomoc při hledání práce na místě, uvedly zdroje. Rozhovory s Rwandou začaly už v prvních dnech Trumpovy administrativy, kdy byla mnoha zemím po celém světě rozeslána diplomatická nóta s cílem zjistit případný zájem o spolupráci na deportaci nelegálních migrantů z USA. Rwanda signalizovala, že by byla takovým rozhovorům otevřená, uvedly zdroje.

V březnu byla z USA do Rwandy deportována jedna osoba, přičemž tento transfer byl podle zdrojů CNN považován za model, který by mohl fungovat ve větším měřítku. Jednalo se o uprchlíka z Iráku Omara Abdulsattara Ameena.

CNN připomíná, že tento koncept není pro Rwandu nový, podobnou dohodu uzavřela s Velkou Británií v roce 2022. „Tento plán však pohltily právní problémy a loni jej nově zvolený britský premiér Keir Starmer zrušil a označil jej za trik,“ napsala CNN.

Odsun migrantů ze třetích zemí do Libye a Rwandy bude pravděpodobně i v USA čelit právním problémům. Minulý měsíc federální soudce dočasně zablokoval Trumpově administrativě deportaci lidí do jiných zemí, než jsou jejich vlastní, aniž by jim to předtím oznámila a poskytla jim možnost deportaci zpochybnit, dodala CNN.

Výběr článků

Načítám