Článek
„Žalovaní (Trumpova administrativa - pozn. red.) se již několik týdnů skrývají za vágními a nepodloženými tvrzeními o výsadách a používají je jako štít, aby zabránili odhalení a vyhnuli se plnění příkazů tohoto soudu,“ uvedla Xinisová. „Žalovaní přinejmenším od minulého týdne vědí, že tento soud vyžaduje konkrétní právní a faktické důkazy na podporu jakéhokoli tvrzení o výsadě (ochrana před zveřejněním informací - pozn. red.). Přesto se nadále spoléhali na šablonovitá tvrzení. To nyní skončí,“ dodala podle agentury AP.
Xinisová následně dala Trumpově administrativě ultimátum do středečních 18:00 (24:00 SELČ), aby dodala požadované důkazy.
Nejvyšší soud USA před téměř dvěma týdny nařídil Trumpově administrativě, aby zařídila návrat omylem deportovaného muže z nechvalně proslulého salvadorského vězení, kde skončil bez jakéhokoliv justičního procesu. Žádný soud ho k ničemu neodsoudil, a proto ani není jasné, jak dlouho by měl ve vězení zůstat. Trumpova administrativa ovšem tvrdí, že ho zpět do USA dostat nemůže, píše agentura AP.
Představitelé americké vlády odmítají podniknout kroky ke Garcíově propuštění s tím, že je to na Salvadoru – ačkoli salvadorský prezident také uvedl, že nemá pravomoc muže vrátit.
Samé vytáčky, zlobí se soudkyně
Administrativa rovněž tvrdila, že informace o jakýchkoli krocích, které podnikla nebo by mohla podniknout k navrácení Ábrega Garcíi, jsou chráněny advokátním tajemstvím, státním tajemstvím a dalšími zákony o utajení.
Xinisová však prohlásila, že tato tvrzení, aniž by byla podložena jakýmikoli fakty, jsou projevem „úmyslného a zlovolného odmítání splnit povinnosti při zjišťování informací“.
Ábrego García žil v USA od roku 2011. Oženil se s Američankou, s níž vychovává několik dětí. V roce 2019 mu imigrační soudce sice zamítl žádost o azyl, ale udělil mu ochranu před deportací do Salvadoru, protože by mu tam hrozilo pronásledování místními gangy.
Navzdory tomuto soudnímu rozhodnutí ho ale letos 12. března zatkli imigrační úředníci a několik dnů nato byl bez soudu deportován do Salvadoru do vězení s nejpřísnějším režimem.
Bílý dům v mezičase uznal, že García byl deportován omylem, ale zároveň ho označil za člena gangu Mara Salvatrucha (MS-13), což právníci muže odmítají. Bílý dům navíc nepřinesl žádné důkazy, že by tomu tak bylo.