Hlavní obsah

Pentagon s vědci přestane sdílet klíčová data pro předpověď počasí. Uprostřed sezony hurikánů

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Ministerstvo obrany USA přestane dodávat satelitní data Národnímu úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Ta jsou přitom klíčová pro přesné předpovědi extrémních jevů, jako jsou třeba hurikány, jejichž sezona nedávno začala. Oznámení také přichází v době, kdy se samotná NOAA připravuje na rozsáhlé škrty oznámené administrativou Donalda Trumpa.

Foto: Windy

Tropická bouře Chantal u jihovýchodního pobřeží USA (červenec 2025)

Článek

„Byl jsem překvapený, vzhledem k tomu, jak důležité je to pro předpovídání hurikánů a monitorování důležitých prvků, jako je mořský led. Tohle jsou data, která meteorologové pravidelně používají,“ řekl veřejnoprávní stanici NPR Brian Tang, který se výzkumem hurikánů zabývá na Univerzitě v Albany.

Původně mělo poskytování dat skončit už se začátkem července, ale platnost rozhodnutí byla nakonec odložena. Mluví se o konci července. Krok přichází v době, kdy Národní meteorologickou službu a další složky NOAA čekají škrty a propouštění. Už nyní opustily NOAA stovky lidí, přičemž některá pracoviště Národní meteorologické služby musela kvůli nedostatku lidí ukončit nepřetržitý provoz. Ukončení sdílení satelitních dat prý ale námořnictvo vědcům zdůvodnilo bezpečnostními důvody.

„Nejde o škrty ve financování,“ říká Mark Serreze, ředitel federálního Národního datového centra pro sníh a led v Coloradu, které se na data Pentagonu spoléhá od roku 1979. „Jsou to obavy o kybernetickou bezpečnost. Alespoň tak nám to říkají,“ dodal.

Americká vláda konkrétně ukončí poskytování dat z mikrovlnného radiometru SSMIS (Special Sensor Microwave Imager Sounder) z družic programu DMSP (Defence Meteorological Sattelite Program) pro úřad NOAA, který je zodpovědný za předpovědi počasí, k poslednímu červenci. Ministerstvo obrany přitom bude satelity DMPS dál provozovat, jen přestane sdílet data s NOAA a NASA.

Dočkají se vědci náhrady?

Samotný systém je každopádně na hraně životnosti. „Družice DMSP byly vypuštěny mezi lety 1999 a 2009 a byly navrženy tak, aby vydržely pět let,“ vysvětluje meteorolog Chris Vagasky z Wisconsinské univerzity v Madisonu.

Problém je přitom hlavně v načasování – odpojení od klíčových dat přichází uprostřed hurikánové sezony trvající zhruba od počátku června do konce listopadu. Zatím přitom není jasné, zda vědci získají přístup k datům z novějších systémů ministerstva obrany.

„Americké vesmírné síly začaly koncem dubna 2025 využívat data z nové obranné meteorologické družice ML-1A. ML-1A je mikrovlnná družice, která pomůže nahradit některé z funkcí družic DMSP. Vláda však neoznámila, zda budou data z ML-1A k dispozici prognostikům, včetně těch v Národním centru pro hurikány,“ dodává Vagasky.

Radiometr SSMIS je často přirovnáván k 3D rentgenovému snímku a je obzvláště cenný v noci, nebo když nelétají letadla lovící hurikány. Snímky z takovýchto radiometrů poskytují meteorologům informace o vnitřní struktuře bouře a jsou jedním ze způsobů, jak mohou rozpoznat, jak rychle a významně se mění intenzita bouře.

Výběr článků

Načítám