Hlavní obsah

Omilostnění útočníci z Kapitolu se prodávají na internetu

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Přednášková turné, podcasty, kandidatury na veřejné posty, prodej vlastních triček, hrnečků, tašek či řečnických pultíků. Na to vše se vrhli výtržníci, kteří 6. ledna 2021 zaútočili na americký Kapitol. Poté, co byli odsouzeni a někteří strávili nějaký čas ve vězení, se stáhli z veřejného prostoru. Když ale Donald Trump znovu zvítězil v prezidentských volbách a útočníky na Kapitol omilostnil, jako by zase chytili druhý dech, píše web The Washington Post.

Foto: Stephanie Keith, Reuters

Policie čistí budovu amerického Kapitolu slzným plynem, zatímco příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa se shromažďují venku, ve Washingtonu.

Článek

Muž, který byl odsouzený za bití policistů během útoku na Kapitol, nyní prodává trička s potiskem „J6 Hostages“ (J6 je odkaz na 6. leden, hostages znamená rukojmí), jedno za 50 dolarů, a zahajuje celostátní tour s 22 zastávkami.

Další, který se promenádoval kolem řečnického pultu tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, nyní nabízí řečnické pultíky za 200 dolarů se svou virální siluetou.

Výtržníci, poté co byli omilostněni prezidentem Trumpem, se snaží prorazit jako influenceři, kteří propagují svou nabídku jako symbol vlasteneckého odporu. Následují příklad Trumpa, který vydražil oblek, jež měl na sobě, když skončil v úřadu prezidenta, píše web The Washington Post.

Foto: Getty Images/Win McNamee

Jednou z ikonických fotografií se stala tato, která zobrazuje muže, jenž si z budovy odcizil řečnický pultík Nancy Pelosiové. Stejně jako další, již se podíleli na vniknutí do budovy, byl následně potrestán soudem.

Trump se v březnovém rozhovoru pro Newsmax nechal slyšet, že podporuje myšlenku založení fondu pro omilostněné výtržníky. Mnohým se totiž po odsouzení rozpadlo manželství, přišli o zaměstnání nebo ho nemohli najít a platili drahé právní služby.

„Spousta lidí ve vládě má tuto skupinu opravdu ráda,“ řekl Trump a dodal: „Byli to vlastenci, pokud jde o mě.“

Valná většina účastníků útoku na Kapitol se řídila pokyny právníků a o svých případech nemluvila. Po udělení milosti otevřeně sdílejí své příběhy a snaží se na své „známosti“ vybudovat byznys.

Takovým je například Richard Barnett z Arkansasu - aktéra známé fotky, na níž sedí v kanceláři Pelosiové s nohama na jejím stole. Ten má nyní 30 tisíc sledujících na sociální síti X.

Adam Johnson, který pochodoval s řečnickým pultem Pelosiové po Kapitolu, má více než 100 tisíc sledujících. Navíc prodává na internetu magnety za pět dolarů, hrnky za 20 dolarů a chladicí boxy za 30 dolarů se svou podobiznou.

„Právníkovi jsem zaplatil 100 tisíc dolarů, dalších pět tisíc dolarů na pokutách, protože jsem kvůli tomu nemohl najít pořádné zaměstnání,“ řekl 40letý Johnson ze Sarasoty na Floridě.

Jacob Chansley, známý svou rohatou kožešinovou čepicí, má 158 tisíc sledujících a online obchod, který propaguje vzdělávací kurzy, „šamanské“ konzultace, trička, dárkové karty a memecoiny.

Foto: Reuters

Chansley se stal nejznámější tváří demonstrace v Kapitolu.

Někteří experti však zpochybňují, že tito lidé promění svá stíhání ve skutečný politický kapitál nebo dlouhodobý finanční úspěch. Více než polovina Američanů dotázaných v průzkumu od Washington Postu a Univerzity v Marylandu na konci roku 2023 uvedla, že 6. leden byl „útokem na demokracii, který by nikdy neměl být zapomenut“.

„Faktem je, že většina Američanů stále plně věří, že to, co se ten den stalo, bylo špatné,“ řekl Jared Holt, vedoucí výzkumný pracovník Institutu pro strategický dialog.

„Nemyslím si, že to, že byl někdo zatčen a propuštěn za účast na nepokojích v Kapitolu, je v tomto politickém okamžiku dostatečné k tomu, aby ho to katapultovalo mezi influencerské a podnikatelské hvězdy, v což doufá,“ dodal Holt.

Související témata:

Výběr článků

Načítám