Hlavní obsah

Ochránci zvířat v USA chtějí opici soudně přiznat autorská práva

23. 9. 2015, 6:10 – San Francisco

Šestiletý makak Naruto, který náhodně pořídil vlastní selfie s pomocí nalezeného fotoaparátu, by měl mít na snímek autorské právo a měl by inkasovat pokutu za porušení copyrightu. Na tomto tvrzení založili v úterý svou argumentaci ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii. Fotograf David Slater, jemuž aparát patří, si podle žalobců právo duševního vlastnictví neoprávněně přivlastnil.

Foto: Právo

Makakové. Ilustrační foto

Článek

Slater před čtyřmi lety odložil svůj fotoaparát v rezervaci Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi, kde se ho Naruto na chvíli zmocnil a mačkal spoušť s objektivem obráceným proti sobě. Loni se v USA objevila Slaterova publikace o zvířatech, v níž se série opičích selfie objevila. Portrét makaka byl dokonce vyobrazen na obálce knihy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Do věci se vložila americká organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), která se ujala obhajoby opičích práv a fotografa zažalovala u soudu v San Francisku. "Naruto je oprávněn vlastnit autorská práva a zisk z nich plynoucí stejně, jako kterýkoli jiný autor. Fotografie jsou výsledkem jeho vědomé a dobrovolné aktivity, k níž Slater nijak nepřispěl," uvádí se v prohlášení PETA.

Naruto je příslušníkem komunity kriticky ohrožených makaků chocholatých, kterých na indonéském ostrově žije nanejvýš 6000. Za posledních 25 let se podle zoologů jejich počet vlivem likvidace deštného pralesa snížil o 90 procent. Peníze, které by soud mohl Narutovi přiznat, chce PETA věnovat na záchranu ohroženého druhu.

Reklama

Výběr článků