Článek
García žil ve Spojených státech od roku 2011 a oženil se s Američankou, s níž vychovává několik dětí. V roce 2019 mu imigrační soudce sice zamítl žádost o azyl, ale udělil mu ochranu před deportací do Salvadoru, protože by mu hrozilo pronásledování místními gangy.
Navzdory tomu Garcíu letos 12. března zatkli imigrační úředníci a několik dnů nato byl deportován do Salvadoru do vězení s nejpřísnějším režimem.
BREAKING: The President of El Salvador just said he will not be returning Kilmar Abrego Garcia to the United States. Bukele is a ROCKSTAR for this!
— George (@BehizyTweets) April 14, 2025
CNN's Kaitlan Collins: "Do you plan to return him?"
Bukele: "I suppose you're not suggesting that I smuggle a terrorist into the… pic.twitter.com/IwRXMHgYca
Případem se pak zabývaly soudy, přičemž nejvyšší soud americké vládě nařídil zajistit Garcíův návrat do USA. Bílý dům později uznal, že García byl deportován omylem, ale zároveň ho označil za člena zločineckého gangu, což ale jeho právníci odmítají.

Trump v pondělí na dotaz novinářky poznamenal, že by bylo lepší, kdyby ocenila, že jeho administrativa drží zločince mimo USA. Jeho vládní kolegové pak tvrdili, že García byl v USA nelegálně a že Washington nemůže Salvadoru mluvit do toho, jak s ním naloží, protože jde o salvadorského občana.
Rezervovaně se vyjádřil i Bukele, když řekl, že nemůže zajistit návrat Garcíi do USA. „Jak ho mohu vrátit do Spojených států?“ reagoval na novinářský dotaz.
„Doufám, že nenaznačujete, abych propašoval teroristu do Spojených států. Samozřejmě že to neudělám. Ta otázka je absurdní,“ dodal Bukele.
Trumpova vláda se v únoru dohodla se salvadorským autoritářským prezidentem, že úřady této země za peníze z Washingtonu umístí ve svých věznicích deportované zločince z USA.
Americká vláda k deportacím do Salvadoru využila zákon z roku 1798, který takový krok umožňuje v době války a v případě osob ohrožujících bezpečnost země, aniž by jim musel být zaručen spravedlivý proces. Naposledy byl tento zákon použit za druhé světové války.