Hlavní obsah

Námořnictvo ukončilo záchranu zmizelé ponorky. Pokračujte, apelují příbuzní

1. 12. 2017, 6:10 – Buenos Aires

Námořnictvo ve čtvrtek oznámilo, že ukončuje záchrannou akci při pátrání po ztracené argentinské ponorce San Juan, která zmizela 15. listopadu v jižním Atlantiku. Naděje podle něj pohasla. Příbuzní 44 členů posádky ale vyzývají argentinského prezidenta, aby přiměl námořnictvo změnit rozhodnutí. Má se ale dál pátrat po vraku ponorky.

Foto: Reuters

Argentinská ponorka ARA San Juan vyplouvá z přístavu v Buenos Aires.

Článek

Námořnictvo ve čtvrtek oznámilo, že – vzhledem k pohaslým nadějím na přežití posádky po 15 dnech od zmizení – oficiálně ukončilo záchrannou operaci.

„Navzdory obrovskému úsilí nebylo možné ponorku najít,“ uvedl mluvčí námořnictva Enrique Balbi a dodal, že pátrání již dávno přesáhlo dobu, kdy záchrana případných přeživších byla považována za možnou. Ale až dosud se nepodařilo najít žádné stopy.

Příbuzní vyzývají prezidenta

„Konečné rozhodnutí náleží vrchnímu veliteli, kterým je prezident. To on by měl zrušit toto nespravedlivé a neodůvodněné řešení,“ prohlásil v televizi otec jednoho z námořníků Luis Tagliapetra a zdůraznil, že neexistují žádné věcné důkazy, že posádku nelze zachránit. Za nepochopitelné považuje rozhodnutí ukončit operaci pouze dva dny poté, co do prohledávané oblasti dorazila loď Sophie Siem s americkou záchrannou miniponorkou na palubě; ještě nedávno na lodi usilovně pracovaly desítky dělníků, aby mohla vyplout a do operace se zapojit.

I otec dalšího ze členů posádky, Jorge Villareal, argumentoval, že se dosud nepotvrdila žádná hypotéza o osudu ponorky a její posádky. „V takovém případu raději dál věřím v nejlepší variantu,“ prohlásil v televizi.

Oba otcové si postěžovali, že o rozhodnutí námořnictva se dozvěděli z médií, nikdo z velení flotily se s nimi nespojil.

„Prosím jen o jediné: nepřerušujte záchrannou operaci. Všichni cítíme, že jsou na živu,“ naříkala přítelkyně jednoho z námořníků Susana Álvarezová.

Poslední zprávu poslala ponorka San Juan 15. listopadu ráno místního času, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy. Týmy z více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, vybavené nejmodernější technikou dosud po ponorce marně pátrají.
Podle expertů je šance na přežití posádky, v níž je i jedna žena, téměř nulová. Za normálních okolností taková ponorka vyplouvá jednou denně na hladinu, aby doplnila vzduch a nabila baterie. Pokud by musela zůstat pod hladinou, vydržela by posádka se vzduchem podle odhadu expertů maximálně tak deset dní.
Naděje zřejmě vyhasly již poté, co byl v okolí místa, kde se ponorka naposledy vyskytovala, zaznamenán hluk, který mohl být explozí anebo implozí. To je opak exploze a znamená to, že se objekt kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků zhroutí sám do sebe.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků