Článek
„Nemáme žádný varovný systém,“ uvedla 60letá Rosalie Castrová z Kerrville, které je jedním z nejvíce zasažených míst.
První SMS varující před povodněmi přišla v pátek 4. července v 7:58. Pak čekala na zprávu od synovce, který žil v obytném přívěsu u řeky Guadalupe. „Kdyby mu neštěkali psi, neprobudil by se včas,“ řekla listu The Washington Post.
Díky tomu synovec přežil, jeho soused Julian Ryan ne - přeřízl si tepnu, když spěchal zachránit svou rodinu.
Melinda Cortezová, která si s přáteli najala několik chatek v táboře HTE u řeky Guadalupe, aby oslavili páteční Den nezávislosti na říčním festivalu, si postěžovala, že varování přišlo pozdě.
Okolo půlnoci šla spát. Ve 4:45 ji vzbudil jiný táborník, který bušil na dveře její chatky, aby odešla, že je všude voda. O minutu později vedení tábora poslalo táborníkům SMS: „Právě jsme dostali vzkaz od hasičů, že musíme tábor kvůli záplavám evakuovat.“
Cortezová podobně jako další hosté nevěděla, že jde o oblast, kde jsou v Texasu nejčastěji povodně.
V turisty oblíbené oblasti okolo Kerrville, kde je přes 60 mrtvých, v minulosti plánovali postavit sirény, ale nestalo se tak, protože by to stálo moc peněz. Soudce v okresu Kerr Rob Kelly uvedl, že obyvatelé nechtěli systém ze svých daní platit. Jestli se nyní jejich přístup změní, nechtěl hádat.

Záchranné práce po bleskových záplavách v Texasu
V souvislosti s tragickými záplavami čelí kritice meteorologický úřad, že ve středeční předpovědi nevaroval, kolik vody může ve středním Texasu napršet. Živel sice přišel až v pátek, řeší se však právě středeční varování, protože v pátek byl v USA svátek, slavil se Den nezávislosti a mnozí vyrazili kempovat už ve čtvrtek.
Čtvrteční varování ohledně silných dešťů se už k mnohým lidem nedostala nebo na ně mohli těžko reagovat. SMS varující před život ohrožujícími povodněmi nedorazila před svítáním, jak plyne třeba z výpovědi Castrové. Někteří lidé byli navíc mimo dosah signálu.
V pátek ráno v okrese Kerr napršelo 250 mm, celkově pak 370 mm. Bývalý ředitel Národní meteorologické služby z let 2013 až 2022 Louis W. Uccellini poznamenal, že tak silné lokální deště je těžké přesně předpovědět. „Musíte proto mít mechanismus, jak reagovat, jehož součástí jsou místní představitelé. Zahrnuje vztahy s místním krizovým řízením,“ uvedl.
Chybí vedoucí hydrolog
K problému přispěl i nedostatek lidí v kanceláři Národní meteorologické služby v San Angelu, pod kterou spadají postižené oblasti. Chybí tam vedoucí hydrolog, meteorolog a člověk předpovídající počasí, uvedl pro list The New York Times ředitel odborů Národní meteorologické služby Tom Fahy.
Člověk mající na starost výstrahy odešel 30. dubna do předčasného důchodu na základě úsporného balíčku, který přijala administrativa prezidenta Donalda Trumpa s cílem snížit počet federálních zaměstnanců.
Meteorologická služba se stala jedním z terčů úsporných opatření Trumpovy administrativy, americký prezident navrhoval, že ji nahradí soukromé meteorologické služby, i když proti tomu protestovalo letectvo.
Mluvčí Národní meteorologické služby Erica Grow Ceiová nechtěla listu odpovědět, kolik lidí v Texasu chybí a jak dlouho. Minulý měsíc - navzdory rozhodnutí administrativy nenanabírat nové zaměstnance - ovšem úřad oznámil, že přijme 126 lidí.
John Sokich, který měl do nástupu Donalda Trumpa v Kongresu na starosti Národní meteorologickou službu, uvedl, že neobsazené pracovní pozice komplikují spolupráci s místními úřady.
Oranžovou výstrahu před silnými dešti vydali meteorologové až v neděli, když už byly mnohé oblasti pod vodou.