Hlavní obsah

Kvůli zákonu o potratech udržují v USA na přístrojích ženu prohlášenou za mrtvou

2:19
2:19

Poslechněte si tento článek

Těhotnou Američanku, která je ve stavu mozkové smrti, udržují na přístrojích v nemocnici ve státě Georgie. Děje se tak kvůli protipotratovému zákonu, který v tomto státě platí a zakazuje potraty po zjištění srdeční činnosti plodu. Ten tak i v případu Adriany Smithové může dál růst a být „donošen“.

Foto: Profimedia.cz

Fakultní nemocnice Emory v americké Atlantě

Článek

„Je to pro mě mučení,“ řekla podle stanice NBC News Adrianina matka April Newkirková. „Vidím, jak moje dcera dýchá, ale není tam. Už devadesát dní.“

Nemocnice podle ní udržuje její dceru naživu na přístrojích kvůli protipotratovému zákonu platnému v Georgii. „Rodina v této věci nemá žádné slovo,“ řekla Newkirková. Vzhledem k tomu, že do termínu porodu zbývají ještě více než tři měsíce, mohlo by jít o jeden z nejdelších případů udržování mozkově mrtvé těhotné ženy na přístrojích.

Třicetiletá zdravotní sestra Adriana si začátkem února začala stěžovat na silné a úporné bolesti hlavy. V té době byla v devátém týdnu svého druhého těhotenství. Podle matky se vydala do nemocnice Northside v Atlantě, kde dostala léky a poslali ji domů. „Neudělali jí žádné testy ani vyšetření,“ tvrdí April Newkirková.

Za vším byly krevní sraženiny

Druhý den ráno našel přítel Adrianu, jak lapá po dechu, a zavolal záchranku. Lékaři v atlantské fakultní nemocnici Emory po CT vyšetření zjistili, že měla krevní sraženiny a konstatovali mozkovou smrt.

Adriana je nyní v 21. týdnu těhotenství. Lékaři jí podle NBC News plánují udržet naživu, dokud její chlapeček nebude bezpečně schopen přežít sám, tedy do 32. týdne. Náklady z části ponese její rodina.

„Rozhodnutí mělo být ponecháno na rodině,“ řekla Newkirková, které lékaři sdělili, že ze zákona nesmějí zvažovat žádné jiné možnosti než udržovat její dceru naživu. „Neříkám, že bychom se rozhodli ukončit její těhotenství, ale říkám, že jsme měli mít na výběr,“ poznamenala.

Zákon v Georgii zakazuje potraty, pokud lze u plodu zjistit srdeční činnost, což je obvykle kolem šestého týdne těhotenství. Tento zákon byl přijat v roce 2019, ale vstoupil v platnost až v roce 2022. Stalo se tak po zrušení rozsudku nejvyššího soudu z roku 1973 známého jako Roeová versus Wade, který stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne.

Výběr článků

Načítám