Hlavní obsah

Hollywood vede boj proti ruskému zákonu, ve hře je olympiáda v Soči

11. 8. 2013, 20:15 – Londýn/New York

Hvězdy západního showbyznysu se postavily do čela tažení proti ruskému homofobnímu zákonu, který trestá pokutami, vězením a v případě cizinců i vyhoštěním „propagaci netradičních sexuálních styků” mezi mládeží. Mezi bojovníky proti právní normě, která vrhá stín na připravovanou zimní olympiádu v ruském Soči, se zařadil například americký herec a scénárista Harvey Fierstein, jeho britský kolega Stephen Fry nebo herec George Takei známý z akční sci-fi Star Trek.

Foto: Alexander Demianchuk, Reuters

Medaile pro vítěze na olympiádě v Soči.

Článek

Ústrky proti ruským gayům se staly horkým tématem po celém světě, které může poznamenat olympijské hnutí obdobně jako boj za práva Tibeťanů v případě pekingské olympiády z roku 2008, napsala o víkendu agentura AP.

Není jasné, zda ruský prezident Vladimir Putin, který sporný zákon v červnu podepsal, protestům naslouchá. Je mu ale rozhodně známo, že po světě sílí výzvy k bojkotu olympiády v Soči, na níž si on sám mimořádně zakládá. Prezident USA Barack Obama a britský premiér David Cameron se ovšem za bojkot nepostavili s odůvodněním, že by zmařil naděje západních účastníků na životní sportovní úspěch.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se mezitím dostává pod stále silnější tlak, aby se postavil ruským hrozbám, že policie bude během olympiády na dodržování homofobního zákona striktně trvat. Jeden z předních činitelů MOV dokonce prohlásil, že pokud se nenajde uspokojivé řešení, může se pořádání her přesunout na jiné místo mimo Rusko.

„Hlásí se k olympijské chartě, takže ji buď budou respektovat, nebo se s nimi rozloučíme,“ řekl AP norský činovník MOV Gerhard Heiberg. MOV nesmí podle něj zasahovat do ruské vnitřní politiky, ale zásady her musí hájit. „Nemůžeme ustoupit. Buď (Rusové) tyto zásady přijmou, nebo půjdeme jinam. Nemyslím ale, že to zajde tak daleko,“ řekl Heiberg.

Válka proti homosexuálům

Hvězdy showbyznysu se do ruského zákona pustily s veškerou vehemencí. Fierstein v listě The New York Times obvinil Putina, že vyhlásil válku homosexuálům. „Putinova kampaň proti gayům, lesbám a bisexuálům je nechutná, je to démonizování menšiny s cílem politického zisku. Jako by to opsali z nacistické učebnice,“ uvedl americký herec. Fry v otevřeném dopise Cameronovi přirovnal Putinův „barbarský, fašistický zákon“ k perzekuci Židů v nacistickém Německu.

K boji proti Putinovi se připojil oscarový scenárista Dustin Lance Black, který vyzval kolegy z Hollywoodu k rozhodné akci. „Žádné jiné odvětví na ně nemá větší vliv než to naše,“ napsal v listě Hollywood Reporter. „V roce 2012 utržili v Rusku za 50 nejsledovanějších filmů 900 miliónů dolarů (17,5 miliardy korun). Bezmála každý z nich byl od nás,“ uvedl.

Vedení MOV je přesvědčeno, že Rusku na pořádání her záleží natolik, že se za každou cenu postará, aby skončily úspěchem. Na pořádání olympiády, nejnákladnější v historii olympijského hnutí, už Moskva utratila 50 miliard dolarů (970 miliard korun). MOV volí podle AP prostředky „tiché diplomacie“, aby zajistil, že ruská policie nebude porušování homofobního zákona stíhat.

Šéf MOV Jacques Rogge v pátek oznámil, že dostal z Moskvy písemné ujištění o tom, že zákon hry nijak neovlivní. Některé paragrafy podle něj ale stále vyvolávají nejasnosti, a tak MOV trvá na vysvětlení. Klíčovou zákulisní figurou bude bývalý olympijský šampion v lyžování Jean-Claude Killy, který vede koordinační komisi MOV pro hry v Soči. Killy je znám svými kontakty v Kremlu, dobré vztahy udržuje i přímo s Putinem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků