Hlavní obsah

Další rána pro Trumpa. Jeho kůň v Georgii prohrál, demokraté potvrdili většinu v Senátu

7. 12. 2022, 6:01 • Aktualizováno 7. 12. 2022, 6:12

Ve druhém kole voleb do Senátu v americké Georgii podle projekcí institutu Edison Research zvítězil demokratický kandidát Raphael Warnock. Demokraté tak budou mít v horní komoře amerického Kongresu 51 zástupců, republikáni 49.

Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Demokrat Raphael Warnock obhájil mandát.

Článek

Warnock, který senátorský post obhajoval, porazil republikánského kandidáta Herschela Walkera podporovaného exprezidentem Donaldem Trumpem.

Druhé kolo senátních voleb se v Georgii v úterý konalo kvůli tomu, že v prvním kole před měsícem ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů.

S pravděpodobnými 51 demokratickými zástupci v Senátu bude pro prezidenta Joea Bidena snazší prosazovat své kandidáty na soudní a správní posty. Většinu demokratům v Senátu v posledních dvou letech zajišťovala viceprezidentka Kamala Harrisová, která je z titulu své funkce předsedkyní této komory Kongresu a může rozhodovat při rovnosti hlasů.

Americký kandidát na senátora chce zakázat potraty. Expřítelkyni ho ale zaplatil

Zahraniční

Většina návrhů zákonů však vyžaduje podporu republikánů, kteří v listopadových volbách získali těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Agentura Reuters píše, že Walkerova porážka znamená neúspěch také pro samotného Trumpa, který se uchází o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Walker, někdejší hvězda amerického fotbalu, se v kampani dopouštěl chyb a několik jeho bývalých přítelkyň uvedlo, že jim zaplatil potrat. Vyslovuje se přitom pro to, aby umělé přerušení těhotenství bylo zakázáno. Walker tato obvinění odmítá.

Bidenův gender fluidní expert na jádro na letišti ukradl kufr

Amerika

Reklama

Související témata:

Výběr článků