Hlavní obsah

Chtěl odpálit mrakodrap, dostal 24 let vězení

19. 10. 2010, 23:09 – Dallas

Ke 24 letům vězení byl v úterý v Dallasu odsouzen Jordánec, který chtěl loni odpálit nálož v jednom z mrakodrapů v tomto americkém městě. Podle agentury AP hrozilo Husamovi Smádímu doživotí, ale trest byl snížen poté, co se v květnu přiznal. Až mu vyprší doba trestu, bude pravděpodobně deportován.

Článek

"Chci, abyste každý den myslel na lidi v té budově," řekla Smádímu soudkyně Barbara Lynnová. "Jsou to vaši sourozenci. Jsou to vaši učitelé. Jsou to vaši sousedé. A vy jste byl připraven ukončit jejich životy."

Dvacetiletý Jordánec zaparkoval v září 2009 v garáži budovy Fountain Place nákladní auto, o kterém se domníval, že je v něm výbušnina. Potom aktivoval "bombu", která ve skutečnosti byla jen atrapou a kterou mu poskytl tajný agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), a odjel, aby explozi mohl sledovat.

Ze střechy blízké garáže pak vytočil telefonní číslo, které mělo bombu odpálit. Ve skutečnosti však telefon upozornil americké agenty, kteří Smádího posléze zatkli. Tři tajní agenti FBI, kteří předstírali, že jsou členy buňky teroristické organizace Al-Káida, mladíka sledovali od ledna 2009. Když jim řekl o tom, že plánuje vyhodit do vzduchu kancelářskou budovu, pomohli mu získat nákladní auto i falešnou bombu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků