Hlavní obsah

Biden čelí kvůli atentátu v Kábulu tvrdé kritice, republikáni požadují jeho demisi

27. 8. 2021, 9:37 – Washington

Po čtvrtečním atentátu v Kábulu, který si vyžádal možná až sto obětí, včetně třinácti životů amerických vojáků, slíbil americký prezident Joe Biden odplatu pachatelům. V USA však čelí tvrdé kritice, protože jde o největší počet padlých amerických vojáků při jediném útoku za dekádu. Stahování z Afghánistánu navíc provází nebývalý chaos.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Joe Biden odpovídá na otázky po atentátu v Kábulu.

Článek

„Vy, kdož jste podnikli dnešní (čtvrteční) útok, stejně jako kdokoli, kdo chce ublížit Americe, vězte: My neodpouštíme. Nezapomeneme. Budeme vás pronásledovat a zaplatíte za to,“ řekl Biden v reakci na útok dvou sebevražedných atentátníků a několika dalších ozbrojenců chórastánské odnože Islámského státu (ISIS-K) u brány Abbey na kábulském letišti.

Bidenovi po afghánském debaklu nevěří více než polovina Američanů

Amerika

Spolu s útokem na nedaleký hotel Baron si teroristický čin vyžádal 85 až 103 obětí. „Odpovíme silou v místě, které si sami vybereme, a v čase, který si sami zvolíme,“ dodal šéf Bílého domu.

Biden rozhodl navzdory vražednému atentátu o pokračování evakuací Američanů a ohrožených Afghánců až do 31. srpna. Dále zdůraznil, že už nařídil Pentagonu vypracovat operační plán, jak zasáhnout majetky a zařízení ISIS-K.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezident Joe Biden hovoří po atentátu v Kábulu.

Americký prezident také uvedl, že už nejspíš ví, kdo za útoky stál. „Ohledně hledání a stopování vůdců ISIS, kteří útok nařídili, víme, o koho se jedná. Věřím, že najdeme způsoby, jak je dostat bez velké vojenské operace,“ doplnil.

Biden pod palbou

Počet obětí vyvolal velkou reakci opozice. Například předseda republikánské menšiny ve sněmovně Kevin McCarthy už vyzval její předsedkyni Nancy Pelosiovou, aby svolala zasedání dolní komory Kongresu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Evakuace na kábulském letišti pokračuje i po atentátuVideo: Reuters

Při něm by se zvážilo nařízení, které by zabránilo stažení amerických vojáků z Afghánistánu, dokud se odtamtud neevakuují všichni civilisté.

„Naši nepřátelé využili výhody chaotického stahování. Je čas, aby Kongres rychle jednal a zachránil životy,“ uvedl McCarthy. Podobný krok se ale nedá čekat, vládnoucí demokraté mají totiž ve Sněmovně reprezentantů většinu.

Republikánský senátor z Missouri Josh Hawley pak vyzval prezidenta USA k demisi. „Je to výsledek katastrofického selhání vedení Joea Bidena. Je nyní jasné, že nemá vůli ani schopnost vést zemi. Musí rezignovat,“ uvedl Hawley.

Foto: Mohammad Asif Khan, ČTK/AP

Přisadil si i bývalý prezident Donald Trump, za jehož vlády se vyjednala mírová smlouva s Tálibánem. Ve videoprohlášení k atentátu řekl, že by se útok nestal, kdyby byl dál prezidentem.

Chaotické stahování z Afghánistánu připravilo Bidena v USA o podporu občanů. Už před atentátem s jeho politikou souhlasilo jen 41 procent oslovených, nyní se očekává prudký pokles preferencí.

Co dál?

Washingtonský zpravodaj listu The Guardian David Smith upozorňuje, že Biden nemá na výběr žádnou dobrou možnost. Pokud by evakuaci zrušil, zůstaly by v Afghánistánu stovky Američanů a Islámský stát by mohl slavit.

Pokud by ale zůstal déle, mohl by Islámský stát podniknout další podobné útoky, jimž nelze v chaotické situaci v tlačenici u letiště nijak zabránit.

Obětí atentátu v Kábulu je už přes sto

Svět

Smith současně upozornil, co stojí v biografii amerického diplomata Richarda Holbrooka.

Uvedl v ní, že mu Biden v roce 2010 řekl, že Amerika nemá žádný závazek pomáhat Afgháncům, kteří spolupracují. „Kašlat na to. S tím si nemusíme dělat starosti,“ měl říci Biden.

Zmiňoval v té souvislosti svého předchůdce Richarda Nixona, který taky odešel z Vietnamu.

Čtvrteční atentát navíc zvýšil pochybnosti o celé misi i způsobu boje s terorismem.

„Vnikli jsme do Afghánistánu, abychom bojovali s teroristickou skupinou Al-Káida, která nás napadla. Když odcházíme, napadla nás jiná teroristická skupina ISIS, která je horší než Al-Káida a v době naší invaze neexistovala. Už dříve jsem řekl, že všechny války s terorismem nám přinášejí více válek a více terorismu,“ uvedl na Twitteru moderátor MSNBC Mehdi Hasan.

Při útoku v Kábulu zahynuli američtí vojáci, chybělo jim pár hodin do odletu

Blízký a Střední východ

„Pravděpodobně se budeme muset vrátit do Afghánistánu, abychom dostali ISIS,“ řekl CNN bývalý americký ministr zahraničí a ředitel CIA Leon Panetta.

Reklama

Výběr článků