Hlavní obsah

Atentátník, který v roce 1981 postřelil prezidenta Reagana, je na svobodě

10. 9. 2016, 20:07

Po 35 letech se dostal na svobodu jednašedesátiletý John Hinckley, který se v březnu 1981 pokusil zabít tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. Hinckley strávil více než 30 let v péči psychiatrů, podle nichž již není nebezpečný. Informoval o tom v sobotu list The Washington Post.

Foto: Profimedia.cz

John Hinckley na snímku z roku 2010

Článek

Reagan byl 30. března 1981 americkým prezidentem deset týdnů, když ho při odchodu z washingtonského hotelu Hilton zasáhla střela do hrudi. Syn texaského milionáře Hinckley tehdy vystřelil šestkrát a zasáhl čtyři lidi - prezidenta, jeho osobního tajemníka Jamese Bradyho, agenta tajné služby a policistu.

Reaganovi byla během dvouhodinové operace vyjmuta kulka z levé plíce, jen kousek od srdce, a jeho stav se rychle zlepšil. Brady ale po útoku zůstal ochrnutý a zemřel v roce 2014; jeho smrt policie začala vyšetřovat jako zabití. Prokuratura však stíhání Hinckleyho zastavila.

Foto: Profimedia.cz

Atentát na prezidenta Ronalda Reagana v roce 1981

Hinckley bezprostředně po atentátu stanul před soudem, ale kvůli duševní chorobě byl v roce 1982 obvinění z pokusu o vraždu zproštěn. Od té doby byl umístěn na klinice, soud mu ale od počátku tohoto století opakovaně povoloval stále častější pobyt na svobodě.

Už víc než rok tak mohl až 17 dní v měsíci pobývat mimo léčebnu v domě své matky ve státě Virginia, kde také bude nadále žít.

Foto: Profimedia.cz

John Hinckley na snímku americké policie

Svůj čin Hinckley vysvětloval tím, že chtěl imponovat herečce Jodie Fosterové.

Hinckley bude dál vystaven řadě dočasných kontrolních opatření, jejichž součástí je soudní dohled a léčba. Pokud všem podmínkám po nabytí svobody vyhoví, začnou úřady jednotlivá omezení odvolávat.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků