Hlavní obsah

Amerického občana drželi jako nelegálního migranta devět dní. Nikdo mu nevěřil

4:28
4:28

Poslechněte si tento článek

Devatenáctiletého občana Spojených států drželi v americkém státě Arizona devět dní za mřížemi jako nelegálního migranta. Mladík, který přijel ze sousedního amerického státu Nové Mexiko, u sebe neměl doklady a činitelé Úřadu pro imigraci a cla (ICE) mu odmítali uvěřit, že je americký občan. Potřebné dokumenty dodala až rodina jeho přítelkyně, která jej nakonec vypátrala.

Foto: Profimedia.cz

Detenční centrum amerického Úřadu pro imigraci a cla ve státě Arizona, ilustrační foto

Článek

„Devatenáctiletý José Hermosillo, který přijel na návštěvu města Tucson z Albuquerque říká, že se ztratil a procházel zrovna okolo ústředí ICE, když ho agent zatkl za nelegální vstup do země. Hermosillo u sebe zrovna neměl průkaz totožnosti,“ vylíčila veřejnoprávní stanice NPR.

Podle tvrzení amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Hermosillo 8. dubna sám přišel za stráží ICE a řekl jim, že je mexický občan, který nelegálně překročil hranice do USA. „Zatčení a zadržení pana Hermosilla jsou přímým důsledkem jeho vlastních činů a prohlášení,“ uvedlo na síti X americké ministerstvo, které též zveřejnilo dokument z výslechu, který je podepsaný roztřeseným hůlkovým písmem jednoduše jako „JOSE“.

Samotné úřady však podávají protichůdné informace. Zatímco vysoká činitelka ministerstva vnitřní bezpečnosti tvrdí, že Hermosillo za stráží ICE přišel ve městě Tuscon, soudní dokumenty uvádějí, že byl zatčen v příhraničním městě Nogales „nebo poblíž“. Sám Hermosillo přitom podle stanice NPR tvrdí, že v Nogales nikdy nebyl.

Soudní dokumenty z dalších dnů také podle stanice uvádějí, že mladík opakovaně tvrdí, že je americkým občanem. Evidentně mu ale nikdo nevěřil. Hermosillo žije v Albuquerque v Novém Mexiku a do Arizony přicestoval na návštěvu za rodinou přítelkyně, s níž má devítiměsíční dítě.

Teta jeho přítelkyně Grace Leyvaová vypověděla, že po množství telefonátů zjistili, že je zadržován v detenčním centru ICE zhruba 110 kilometrů severovýchodně od města Tuscon. Rodina se tam rozjela, ale prý jim odmítli poskytnou jakékoliv informace. Rodina později soudu dodala mladíkův rodný list a kartu sociálního pojištění.

Až 17. dubna mladíkův případ soudce zamítl a Hermosillo byl propuštěn. „Říkal, že je občanem USA, ale oni mu nevěřili,“ řekla Leyvaová. „Myslím, že by si ho tam nechali, kdyby tu informaci nedostali včera u soudu a nepředali ji Úřadu pro imigraci a cla. Pravděpodobně by už byl deportován do Mexika,“ dodala.

Nejde o první přehmat amerických úřadů poté, co nová administrativa Donalda Trumpa zahájila agresivní tažení proti ilegální migraci. Americký občan Bachir Atallah, původem z Libanonu, před několika dny vylíčil, že byl na letišti spoután a několik hodin zadržován Celní a pohraniční stráží USA (CBP), když se s manželkou vracel z krátkého výletu v Kanadě. CBP následně označila jeho stížnost za přehnanou s tím, že šlo o rutinní dodatečnou prohlídku, které může být podroben kdokoliv.

Více než 24 hodin ve vazbě jako nelegální migrant nedávno strávil další americký občan, dvacetiletý Juan Carlos Lopez-Gomez, přestože měl u sebe příslušné doklady. Muž, který měl problémy s komunikací v angličtině, se narodil v USA, později žil ale v Mexiku a do rodné země se vrátil teprve nedávno.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kilmar Ábrego García na archivním snímku

Patrně nejznámějším „přehmatem“ je případ salvadorského občana Kilmara Ábregy Garcíi, který měl od amerických úřadů přiznanou ochranu před deportací. Přesto byl ICE bez jakéhokoliv soudního verdiktu deportován do věznice v Salvadoru. Úřady následně připustily, že šlo o omyl, prý se však už nedá napravit. Trumpova administrativa tvrdí, že šlo o člena zločineckého gangu, žádný soud to ale nepotvrdil.

Výběr článků

Načítám