Hlavní obsah

Pavel by po zvolení zamířil do Polska. Žehlit Babišovo faux pas

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V případě svého zvolení prezidentem by Petr Pavel vyrazil na druhou zahraniční cestu do Polska. Uvedl to v pondělí v souvislosti s mezinárodním skandálem, který způsobil jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) svými slovy o tom, že by v případě napadení Polska či pobaltských zemí nevyslal spojencům z NATO české vojáky na pomoc. Babiš sám později výrok korigoval.

Foto: Milan Malíček, Právo

Petr Pavel

Reklama

Článek

„Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás,“ oznámil v pondělí Pavel.

K poskytnutí pomoci v případě napadení členského státu NATO zavazuje ostatní členy aliance článek 5 Washingtonské smlouvy. Spoléhalo by na ni i Česko v případě napadení.

Podle Pavla Babiš „odignoroval naše spojenecké závazky a výrazně ohrozil naši důvěryhodnost a bezpečnost“.

Na první zahraniční cestu míří čeští premiéři a prezidenti tradičně na Slovensko vzhledem ke společné historii obou zemí. Pavel dříve uvedl, že na první zahraniční cestu by chtěl jet na Slovensko a na Ukrajinu.

Výrok předsedy ANO a někdejšího premiéra, který se nyní uchází o post prezidenta, sklidil kritiku mezi českými politiky a rezonoval i v mnoha zahraničních médiích.

Babiš následně přišel s korekcí, když uvedl, že článek 5 Washingtonské smlouvy by dodržel. Ohradil se také proti údajnému překroucení svých výroků s dovětkem, že si jen „nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce“.

Babiš požádal Zemana, aby to v úterý u polského prezidenta vyžehlil

Prezidentské volby

Přepis z televizní debaty na ČT

Moderátor: Já bych se rád vrátil k Ukrajině, pánové, jestli dovolíte. Pane Babiši, má Česko poslat vojáky do otevřeného konfliktu v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy?

Babiš: Kam myslíte? Do války? Určitě ne.

Moderátor: Do otevřeného konfliktu v případě napadení.

Babiš: A proč bychom měli mít otevřený konflikt?

Moderátor: Pokud by nastal, byl byste vrchním velitelem ozbrojených sil.

Babiš: Já chci mír.

Moderátor: Moje otázka zní, pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, zda bychom měli splnit svoje spojenecké závazky a poslat tam vojáky.

Babiš: Já jsem nebyl vrchním velitelem ozbrojených sil. Jo pokud bych byl…

Moderátor: Ano, pokud byste byl, a ne že jste byl.

Babiš: Určitě ne, určitě ne a já si myslím, že je potřeba mluvit o míru. Pan generál mluví o válce. Vláda mluví o válce.

Moderátor: Počkejte, zpátky, to jsou ale spojenecké závazky.

Babiš: Ano, ale já nechci válku.

Moderátor: Dobře, nikdo asi nechce válku. Nikdo rozumný nechce válku…

Babiš: Tak něco pro to udělejme.

Moderátor: Počkejte, moje otázka zní, zda pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy…

Babiš: Proč by bylo napadeno?

Moderátor: Ne…pokud…pokud…zda by Česko mělo poslat vojáky na obranu těchto spojenců?

Babiš: Já říkám, že to je čistě teorie. Já říkám, že světoví lídři, a kdybych byl já prezident a už jsem to vysvětloval xkrát… Já jsem mimochodem navštívil…

Moderátor: Pane Babiši, odpověď na otázku…

Babiš: Já vám to vysvětlím. Ne, určitě ne. Já chci mír, nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.

Moderátor: Ale víte, na čem je založená kolektivní obrana NATO. Jeden pomáhá druhému v případě, že je napaden.

Babiš: Já vím, ale my máme zabránit válce. Vy chcete válku? To vypadá, že vy dva chcete válku. Já nechci válku. Já chci mír.

Moderátor: Já se ptám, pokud, opět opakuji, pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, to je jednoduchá otázka.

Babiš: Nebude napadeno, musíme tomu zabránit.

Reklama

Výběr článků

Načítám