Hlavní obsah

Odmítnutý Janeček se u Ústavního soudu domáhá spravedlivosti

21. 12. 2022, 13:06

Podnikatel Karel Janeček se obrátil na Ústavní soud (ÚS) kvůli tomu, že jej ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Vnitro mu neuznalo část podpisů.

Foto: Petr Horník, Právo

Karel Janeček

Reklama

Článek

Nejvyšší správní soud (NSS) pak sice některé podpisy vrátil do hry, ale přesto se Janeček nedostal přes zákonnou hranici 50 tisíc uznaných občanských podporovatelů. Podání stížnosti oznámil Janeček v pátek na Twitteru.

„Pro spravedlivost a všechny občany České republiky,“ napsal Janeček. Podle dřívějšího vyjádření si je jistý tím, že nasbíral více než 50 tisíc podpisů pro svou kandidaturu na prezidenta. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, uvedl.

NSS minulý týden v úterý oznámil, že zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně neregistrovalo Karla Diviše kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Denisu Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo.

V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Janečkův podnět ale soud zamítl. Sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale Janeček nedostal přes požadovanou hranici 50 000 občanských podpisů.

Na soud se plánuje obrátit také Rohanová. Předseda ÚS Pavel Rychetský minulý týden ČTK řekl, že soud udělá vše pro to, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodl včas, tedy ještě před lednovými volbami, i když není vázán žádnými lhůtami.

„Učiníme vše pro to, aby se mohlo konat jak první, tak posléze druhé kolo prezidentské volby v řádném termínu,“ řekl Rychetský. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku.

U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb.

Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu.

Wintr: Stížnosti odmítnutých kandidátů k Ústavnímu soudu nemají šanci

Reklama

Výběr článků