Hlavní obsah

Nechci Ústavní soud jako součást Agrofertu, vymezil se Rychetský vůči kandidatuře Babiše

30. 11. 2022, 9:50

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude „součástí Agrofertu“. Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Reklama

Článek

„Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že ÚS nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti,“ řekl Rychetský podle Aktuálně.cz. Babiš vede na Slovensku vleklý soudní spor o oprávněnost své evidence u komunistické tajné policie.

Rychetský uvedl, že jako představitel ÚS, u kterého mohou skončit i různé volební kauzy, musí zachovat zdrženlivost a nemůže se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům. „Pro mě je skutečně nejpodstatnější, aby si český národ zvolil za prezidenta osobu, která bude vnímat důležitost ústavního soudnictví pro ochranu základních demokratických hodnot v tomto státě,“ doplnil.

Druhé předsednické období skončí Rychetskému v srpnu příštího roku. Během roku 2023 skončí i dalších šest soudců včetně obou místopředsedů. Stejný počet jich odejde v letech 2024 a 2025. Jedno místo je už delší dobu volné. Důležitou rolí příštího prezidenta tak bude nominace nových soudců.

Nečekal jsem, že v čele vlády může být někdo takový, opřel se Rychetský do Babiše

Domácí

Rychetský původně plánoval odchod dříve, nakonec se rozhodl setrvat. „Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování ÚS v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí,“ uvedl Rychetský.

Kandidáti Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer by podle Rychetského byli „schopní vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi ÚS a jeho další směřování“.

Úředníci mají vrchnostenskou mentalitu, vadí Rychetskému

Domácí

Prezidentské volby 2023

V prezidentských volbách 2023 zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel, který v druhém kole porazil poslance Andreje Babiše. Volební účast byla přes 70 %. Inaugurace historicky čtvrtého prezidenta ČR proběhne 9. března 2023.

Reklama

Výběr článků