Hlavní obsah

Milion chvilek oceňuje zvolení Pavla, dál chce bránit demokratické hodnoty

29. 1. 2023, 8:23

Zvolení Petra Pavla příštím prezidentem podle spolku Milion chvilek dokládá, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. Ukázala, že nemůže uspět agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, ale naopak uspěly hodnoty demokratické společnosti představované Pavlem. Bránit demokratické hodnoty, nálady a důstojný život občanů je třeba za každé situace, úkoly Milionu chvilek proto nekončí, sdělila ve vyjádření k pátému výročí od založení spolku mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Příznivci Petra Pavla před Národním muzeem, kam nově zvolený prezident přijel na natáčení televizního rozhovoru, 28. ledna 2023, Praha.

Reklama

Článek

Spolek Milion chvilek byl zaregistrován 31. ledna 2018. Šéfa hnutí ANO, pozdějšího premiéra Andreje Babiše po sněmovních volbách z roku 2017, vyzýval, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové v únoru 2018, 70 let od komunistického puče, s kampaní Milion chvilek pro demokracii a začali sbírat podpisy od lidí, kteří chtěli, aby Babiš odstoupil z čela vlády.

Strašáková uvedla, že občanská společnost za pět let od založení spolku „dokázala možné i nemožné“. „V roce 2018 se mobilizovaly statisíce občanů, aby ukázaly, že není normální mít za premiéra oligarchu a lháře ve střetu zájmů. Na obranu demokratického systému jsme dvakrát zaplnili Letnou a pravidelně jsme se scházeli na náměstích na stovkách míst po celé České republice i v zahraničí,“ uvedla.

Připomněla tak dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné v červnu a listopadu roku 2019. Demonstrace byly namířené proti Babišovi a měly se zasazovat za nezávislost justice. Na druhé z demonstrací, která byla připomínkou 30. výročí pádu komunistického režimu, dorazilo podle pořadatelů až 300 tisíc lidí. Pořadatelé tehdy vyzvali Babiše, aby odstoupil do konce roku, pokud nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO).

Babiš prohrál třetí volby v řadě

Prezidentské volby

Mluvčí připomněla i činnost spolku před sněmovními volbami v roce 2021 a po loňské ruské invazi na Ukrajinu. „Obzvláště během posledních let se ukázalo, že organizace s dlouhodobou činností, která v důležitých chvílích sjednocuje občany a nastavuje zrcadlo politikům, je v ČR nejen vítaná, ale že je také potřeba,“ uvedla Strašáková.

Najít společnou řeč

Úspěch Pavla ve druhém kole prezidentské volby podle Milionu chvilek prokázal, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. „Ukázala, že agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, nemůže uspět. Uspěly hodnoty demokratické společnosti, které reprezentuje Petr Pavel. Věříme, že se teď my všichni jako občané České republiky budeme moci vydat na cestu k lepší budoucnosti,“ uvedla mluvčí.

Volbami však podle ní nic nekončí. „Společnost je roztříštěna existenčním strachem i vyhrocenou volební kampaní. Mnoho lidí si přálo jiný volební výsledek. Je teď proto důležité nacházet mezi sebou společnou řeč – s voliči všech kandidátů, s nevoliči i s hledajícími,“ doplnila Strašáková.

Nyní bude podle ní úkolem spolku mimo jiné dohlédnout na to, jak bude dodržovat Pavel své sliby, že bude prezidentem všech. „Milion chvilek bude spojovat všechny lidi, kterým na budoucnosti záleží. Nežijeme tu vedle sebe, ale všichni společně. A i když se ne vždy na všem shodneme, to podstatné nás všechny spojuje: Jsme lidé, kteří mají obavy o budoucnost,“ dodala.

Pavel má nejsilnější mandát v historii

Prezidentské volby

Reklama

Výběr článků