Hlavní obsah

Senátorem Prahy 9 bude starosta Jarolím, nebo scenárista Smoljak

6. 4. 2019, 15:03 – Praha • Aktualizováno 6. 4. 2019, 16:05

Novým senátorem za Prahu 9 bude její starosta Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista David Smoljak (za Starosty). Voliči jim v prvním kole doplňovacích voleb, které dnes skončilo, dali přednost před dalšími osmi kandidáty.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím

Článek

K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů. Vyplývá to z výsledků, které Český statistický úřad zveřejnil na volebním webu. O tom, kdo z dvojice nahradí Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů, se rozhodne za týden ve druhém kole.

Jarolím, kandidát ODS s podporou lidovců, získal 24,25 procenta hlasů a Smoljak 23,53 procenta. Volební účast 18,48 procenta byla výrazně nižší než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.

Foto: Archiv Davida Smoljaka, ČTK

Scenárista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak

Na třetím místě byl se zhruba 14 procenty hlasů zastupitel Prahy 9 Petr Daubner (Piráti). V poli poražených skončili mimo jiné bývalí senátoři Eva Syková a Libor Michálek, kteří se pokoušeli o návrat do horní komory i loni na podzim.

Druhé kolo voleb, kam postupují dva kandidáti s nejvyšším ziskem hlasů v kole prvním, se uskuteční za týden.

Foto: Archiv Petra Daubnera, ČTK

Zastupitel Prahy 9 Petr Daubner

Reklama

Související témata:

Výběr článků