Hlavní obsah

Za preventivní prohlídku den volna? ANO to chce tlačit přes firemní benefity

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Politici před volbami plédují za to, aby byli Češi odměňováni za zodpovědný přístup ke svému zdraví. A chtějí je za to odměňovat. Třeba tím, že po absolvování preventivní prohlídky budou mít lidé nárok na den volna. Navrhuje to hnutí ANO, podle kterého by to mohli nabízet zaměstnavatelé. Ti se tomu nebrání, pokud dostanou úlevy jinde.

Foto: Care Connect pro Hospodářskou komoru

Kandidát na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na konferenci pořádané Hospodářskou komorou.

Článek

„Chtěli bychom firmy motivovat, aby vytvářely programy prevence nebo podmínky pro to, aby se zaměstnanci mohli snadněji účastnit preventivních prohlídek. Mohlo by jít například o volno ze zaměstnání za účelem absolvování preventivní prohlídky či screeningu,“ sdělil Novinkám exministr a zároveň i kandidát na post ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.

„Za to bychom zaměstnavatelům nabídli úlevy,“ dodal s tím, že firmy by se měly do prevence více zapojit.

Tímto směrem se vydala už Fialova vláda, když vyšla zaměstnavatelům vstříc a zrušila výraznou část povinných pracovně-lékařských periodických nebo vstupních prohlídek. Firmy si vydobyly i zvednutí limitu, do nějž jsou zdravotní benefity osvobozeny od daně.

Podle ekonoma a člena poradní Národní ekonomické rady vlády Pavla Hroboně by se měl benefit ve formě jednoho dne volna vyzkoušet. „Přijde mi to jako zajímavá pobídka,“ myslí si ekonom Hroboň s tím, že do zákona by zatím tento nárok neukotvoval.

Preventivní prohlídky nejčastěji vynechávají lidé mezi 35 až 40 lety. Jak ukazují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, zhruba polovina nechodí na prevenci k praktickému lékaři, kterou by přitom měli absolvovat každé dva roky. Se zubaři je to ještě o něco horší.

Ani podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiřího Horeckého by nárok na denní volno neměl být daný zákonem. „Spíše jednáme s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o tom, jak přiblížit preventivní prohlídky a další testy přímo k zaměstnanci na pracoviště,“ reagoval Horecký s tím, že by mělo jít o benefit.

Zákonem garantované volno mají například dárci krve, kterým stát dává k volnu kvůli rekonvalescenci i náhradu mzdy.

Někde už volno nabízí

Podpora zdraví zaměstnanců je v zájmu firem. Prevence, díky níž se některé zdravotní problémy mohou podchytit už v zárodku, sníží nemocnost a zkrátí dobu, kterou zaměstnanci stráví v pracovní neschopnosti. Z dlouhodobého hlediska je navíc udrží déle produktivní.

Věk dožití jako takový se totiž v Česku sice prodlužuje, ale neprodlužuje se věk dožití ve zdraví. Ve skutečnosti tak lidé prožijí delší část života s nemocemi a zdravotními problémy.

„Řada zaměstnavatelů již dnes dává po absolvování preventivních prohlídek potřebné volno navíc. Někde to je několik hodin, někde třeba půl dne, někde i den. Zejména pokud je potřeba za lékařem cestovat nebo jde o náročnější preventivní prohlídku, jako je třeba kolonoskopie,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Daňové úlevy by podle něj aktivitu firem k podpoře zaměstnanců povzbudily a opatření by se státu vrátilo snížením náporu na zdravotní systém.

O potřebě posílení prevence mluví všechny politické strany. Třeba formou bonusů, které by zdravotní pojišťovny zodpovědným klientům nabízely. Zmiňuje je ANO, STAN i koalice Spolu, Piráti nebo SPD.

Nakolik účinné toto opatření je, se ukáže už příští rok. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění možnost odměňování vetknul. Zákon už čeká jen na podpis prezidenta a je tudíž zvláštní, že se všechny strany hrdě hlásí k tomu, že chtějí tuto věc zavádět či posilovat. Bude to plně na pojišťovnách.

Anketa

Měla by být za to, že jde člověk na preventivní prohlídku k lékaři nějaká odměna?
Ne, prohlídka je přece v zájmu člověka.
61,3 %
Ano, ale den volna je moc.
2,7 %
Ano, den volna je adekvátní.
36 %
Celkem hlasovalo 336 čtenářů.

Výběr článků

Načítám