Článek
„Chtěli bychom firmy motivovat, aby vytvářely programy prevence nebo podmínky pro to, aby se zaměstnanci mohli snadněji účastnit preventivních prohlídek. Mohlo by jít například o volno ze zaměstnání za účelem absolvování preventivní prohlídky či screeningu,“ sdělil Novinkám exministr a zároveň i kandidát na post ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.
„Za to bychom zaměstnavatelům nabídli úlevy,“ dodal s tím, že firmy by se měly do prevence více zapojit.
Tímto směrem se vydala už Fialova vláda, když vyšla zaměstnavatelům vstříc a zrušila výraznou část povinných pracovně-lékařských periodických nebo vstupních prohlídek. Firmy si vydobyly i zvednutí limitu, do nějž jsou zdravotní benefity osvobozeny od daně.
Podle ekonoma a člena poradní Národní ekonomické rady vlády Pavla Hroboně by se měl benefit ve formě jednoho dne volna vyzkoušet. „Přijde mi to jako zajímavá pobídka,“ myslí si ekonom Hroboň s tím, že do zákona by zatím tento nárok neukotvoval.
Preventivní prohlídky nejčastěji vynechávají lidé mezi 35 až 40 lety. Jak ukazují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, zhruba polovina nechodí na prevenci k praktickému lékaři, kterou by přitom měli absolvovat každé dva roky. Se zubaři je to ještě o něco horší.
Ani podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiřího Horeckého by nárok na denní volno neměl být daný zákonem. „Spíše jednáme s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o tom, jak přiblížit preventivní prohlídky a další testy přímo k zaměstnanci na pracoviště,“ reagoval Horecký s tím, že by mělo jít o benefit.
Zákonem garantované volno mají například dárci krve, kterým stát dává k volnu kvůli rekonvalescenci i náhradu mzdy.
Někde už volno nabízí
Podpora zdraví zaměstnanců je v zájmu firem. Prevence, díky níž se některé zdravotní problémy mohou podchytit už v zárodku, sníží nemocnost a zkrátí dobu, kterou zaměstnanci stráví v pracovní neschopnosti. Z dlouhodobého hlediska je navíc udrží déle produktivní.
Věk dožití jako takový se totiž v Česku sice prodlužuje, ale neprodlužuje se věk dožití ve zdraví. Ve skutečnosti tak lidé prožijí delší část života s nemocemi a zdravotními problémy.
„Řada zaměstnavatelů již dnes dává po absolvování preventivních prohlídek potřebné volno navíc. Někde to je několik hodin, někde třeba půl dne, někde i den. Zejména pokud je potřeba za lékařem cestovat nebo jde o náročnější preventivní prohlídku, jako je třeba kolonoskopie,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Daňové úlevy by podle něj aktivitu firem k podpoře zaměstnanců povzbudily a opatření by se státu vrátilo snížením náporu na zdravotní systém.
O potřebě posílení prevence mluví všechny politické strany. Třeba formou bonusů, které by zdravotní pojišťovny zodpovědným klientům nabízely. Zmiňuje je ANO, STAN i koalice Spolu, Piráti nebo SPD.
Nakolik účinné toto opatření je, se ukáže už příští rok. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění možnost odměňování vetknul. Zákon už čeká jen na podpis prezidenta a je tudíž zvláštní, že se všechny strany hrdě hlásí k tomu, že chtějí tuto věc zavádět či posilovat. Bude to plně na pojišťovnách.