Článek
„Pro stranu bez lídra je nemožné, aby uspěla. Promítne se to do kroužkování, hrozí, že značka začne uvadat,“ komentoval absenci volebního lídra TOP 09 politolog Miloš Brunclík z Univerzity Karlovy, který se tématu politických stran dlouhodobě věnuje. Vydělat na tom podle něj mohou lidovci a ODS, jejichž předsedové se voleb aktivně účastní.
„Politika je hlavně o lidech, voliči si nevybaví program strany, ale lídra. Ten buduje její image, je garantem, že strana má důvěru k vlastní existenci, a funguje jako podpora pro regionální lídry,“ dodal.
Jak poučka funguje v praxi, ukazují sociální sítě šéfa ODS a lidovců. Z příspěvků premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X se například volič dozví, že do Sněmovny jako lídr Spolu v Karlovarském kraji znovu kandiduje Jan Bureš, jinak veřejnosti neznámý poslanec ODS. Fiala se s ním vyfotil při návštěvě festivalu v Karlových Varech.
Předseda lidovců Marek Výborný zas ve svém odkazu nedávno vyzdvihoval celostátně neznámou lidoveckou starostku Hrušek Janu Filipovičovou, která kandiduje na sedmém místě jihomoravské kandidátky Spolu. Zamířil sem na debatu s občany a jako bonus přidal společné foto.
Prázdno po energické Markétě
Nekandidující předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová do volebního klání zasahuje zejména přesdílením statusů svých spolustraníků.
Straníky a kandidáty TOP 09 současný stav trápí a v neformálních rozhovorech potvrzují, že se cítí oproti svým kolegům v oslabení. TOP 09 je navíc od počátků koalice Spolu tím nejmenším a nejslabším partnerem.

Dosluhující předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
„Minule naši pozici vylepšovala právě Markéta, která byla schopná jít za lidmi i tam, kam jiní jít nechtěli. Dodávala tomu energii a teď jen plujeme za Petrem Fialou a ODS,“ popsal kontrast oproti roku 2021 jeden z regionálních funkcionářů. „Lídr TOP 09 chybí, je to roztříštěné,“ říká další, který pracuje na kampani v jednom z regionů, kde si na svého poslance TOP 09 myslí.
Veřejně se k tomu ale nikdo vyjadřovat nechce. Volby jsou už blízko, takže stejně prý není čas na „rychlé pohyby“. Odvahu stav pojmenovat napřímo pak tupí i hrozba, že se nečeká zářivý volební výsledek a nikdo nechce být označen jako ten, kdo ho svou prostořekostí ještě víc pokazil.
Navíc unisono připomínají, že stejně jako v době, kdy Pekarová Adamová svou rezignaci oznámila, neexistuje shoda, kdo by takovým superlídrem měl být. Původně se uvažovalo o ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi nebo mladém stranickém místopředsedovi Matěji Ondřeji Havlovi. V současnosti se vedle nich snaží do celostátní politiky promlouvat i jinak nenápadný druhý ministr TOP 09 Marek Ženíšek. Nikdo z nich ale není přesvědčivý natolik, aby strhl valnou většinu straníků.
„Teď všichni spíš čekají, jak dopadnou volby, kdo uspěje a kdo propadne, aby si pak mohli říci o vedení strany,“ řekl Novinkám jeden z regionálních lídrů.
Vedení TOP 09: Je to záměr, vše jde skvěle
A tak veřejně promlouvají jen stranické špičky, které tvrdí, že vše je v pořádku a neexistence „topkařského“ superlídra je záměr.
„Politika a kampaň TOP 09 není o jedné osobě, ale o týmové práci všech našich kandidátů. Každý den tvrdě pracují v terénu, komunikují s voliči a prezentují naše priority. Tohle je mnohem podstatnější než domnělá funkce superlídra,“ napsala Novinkám předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Její první místopředseda a ministr Vlastimil Válek si pak myslí, že se formát bez stranického lídra osvědčil. „Lidé chtějí diskutovat a zajímají se o politiku. Neptají se nás na celostátní lídry, ale na konkrétní problémy a návrhy jejich řešení,“ uvedl pro Novinky.