Hlavní obsah

Kdo pro nás dělá jarmark s levnými potravinami? Nevím, přiznal Koten na zahájení akce

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Točené pivo za patnáct korun, brambory a cibule po osmi, mrkev jen o korunu dráž. A máslo za 39. Hnutí SPD vsadilo před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny znovu na jarmark s českými potravinami. Kampaň v regionech začala ve čtvrtek po poledni na náměstí v Jihlavě. Hned po otevření tržnice tam zamířilo několik stovek lidí. Jaká firma jarmark pořádá, však neví ani místní šéf SPD.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Velká zájem byl na jarmarku SPD v Jihlavě také o mrkev za devět korun.

Článek

Některé potraviny šly vyloženě na dračku, takže hostesky na stáncích raději pověsily upozornění, že zeleniny a ovoce si mohou lidé nakoupit maximálně pět kilogramů na osobu.

Jarmark pro hnutí SPD pořádá externí firma. „Jarmark bychom sami nezvládali pořádat. Jsme politická strana, řešíme to na klíč. Jméno firmy? Nevím, to zařizuje vedení,“ odvětil na dotaz Novinek poslanec a vysočinský předseda hnutí Radek Koten, který přitom akci z pódia po moderátorovi zahajoval. Mluvčí strany dříve Novinkám řekla, že strana nebude dodavatele zveřejňovat, protože je nechce vystavit šikaně.

Jejich jména se ale na samotné akci objevila, byla na etiketách prodávaných výrobků. Například v mléčném stánku se daly koupit hlavně výrobky od velkoproducentů. Na etiketách se objevily značky Moravia Lacto, Bohemilk, ale i Olma nebo Tatra z Agrofertu. Maso a uzeniny podle štítku dodává Maso Třebovle.

Jaké točíme pivo? Nevíme

U piva s názvem SPD speciál za 15 korun žádné další označení nebylo. Jaké točí pivo, obsluha na jednom z několika stánků ani nevěděla. „Je to pivo SPD, víc nám neřekli,“ reagovala rozpačitě žena za pípou. Podle loga na sudech jde o Novopacké pivo.

V některých dalších stáncích se nakupující na první pohled nedozvěděli, odkud zboží je. „Oslovili jsme místní farmáře, ale nejen z Vysočiny,“ zmínil Koten.

„Chceme lidem ukázat a nastavit zrcadlo, jak hypermarkety šponují ceny nahoru. Firma, která jarmark technicky zajišťuje, má s různými zemědělskými podniky nasmlouvané komodity. Mají na tom, dejme tomu, desetiprocentní marži, která dříve bývala v našem maloobchodě,“ vysvětloval.

Kolem půl páté odpoledne přijel do Jihlavy i šéf strany Tomio Okamura. „Chceme levné a kvalitní potraviny, ne vodnaté brambory z Egypta,“ spustil na pódiu. Vymezil se mimo jiné proti drahým energiím, posílání zbraní na Ukrajinu či migraci.

Nákupy i politici

Někteří lidé dorazili vyloženě na nákupy, jiní byli zvědaví i na politiky. „Já si koupil jen brambory, jsem zvědavý, jestli do neděle vydrží,“ svěřil se starší muž. „Jestli jsou české? To jsem si neověřoval, cedule tam nebyla,“ reagoval.

I když prý volí Babiše, Okamuru si ujít nenechal. „Na toho jsem tu byl i před čtyřmi roky. Ale chodím na všechny mítinky,“ vysvětloval.

„To jsou aspoň ceny, ne jak ty Fialovy v obchodech,“ dal se s reportérem do řeči další muž, který zrovna stál frontu na mléčné výrobky. Svůj názor doprovodil sprškou vulgarit.

Na první dojem má SPD s jarmarkem úspěch. Účast lidí si pochvaloval i Radek Koten.

„Ceny jsou v marketech v mnoha případech nemravné. Je tady určitá skupina lidí, kterým nic jiného nezbývá než jít po letácích, kupovat si potraviny v akci a se spotřebitelskou kartičkou, a to není důstojné,“ míní Koten, kterého má hnutí v roli vysočinského lídra pro podzimní volby teprve potvrdit. Dodávka s jeho tváří už ale na náměstí stála.

Výběr článků

Načítám