Článek
Maláčová, jejíž jméno bylo přepsáno azbukou ( i když ne bez chyb), byla představena jako někdo, kdo těžil z výhod demokracie, studoval v Anglii a Německu, a přesto se spojil s komunisty. Skalková oproti tomu jako někdo, kdo na konci 80. let nemohl studovat, jehož rodina čelila perzekuci, a přesto zůstal nezlomen.
Někteří z uživatelů zpochybňovali, že by lidovecká politička, které bylo v roce 1989 14 let, nemohla studovat, i perzekuci její rodiny.
Není Jana jako Jana‼️ 🟩 Jana Skalková – komunisté se jí pokusili zničit životní sny. Zakázali studovat, perzekvovali...
Posted by KDU-ČSL on Tuesday, July 22, 2025
Skalková zmínky o dopadech komunistického režimu na rodinu i osobní zkušenost Novinkám stručně popsala. Její otec nemohl v 50. letech minulého století dokončit studium teologie a byl poslán k Pomocným technickým praporům, což byly svého času jednotky tzv. politicky nespolehlivých, jejichž členové namísto armádní služby otročili a měli být převychováni.
Studovat zvolený obor nemohla kvůli svému původu ani její matka, která jej alespoň mohla později absolvovat v rámci večerní školy.
Nemohla na gymnázium
Přidala i vlastní zkušenost. „V roce 1989 mi – navzdory výborným známkám – bylo řečeno, že na střední školu nepůjdu. Důvodem byl ‚kádrový posudek‘ mé rodiny. Bylo mi tehdy 14 let (základní školní docházka byla tehdy osmiletá, děti ale musely ještě nejméně další dva roky pokračovat na nějaké střední škole či učilišti, pozn. red.). I děti tehdy nesly následky rozhodnutí svých rodičů,“ přiblížila snahu dostat se na gymnázium i důvod, proč nemůže mlčet „když někdo zlehčuje nebo přímo adoruje režim, který nás připravil o základní svobody“.
„O to více mě mrzí, že se k nim dnes řadí i Jana Maláčová,“ dodala na adresu předsedkyně nejstarší tuzemské politické strany, která se rozhodla spolu s několika dalšími představiteli zaujmout místa na kandidátkách uskupení Stačilo!