Článek
„Nejsme stroje, jsme lidé, máme jen jednu kapacitu,“ odůvodňovala Novinkám doporučení jeho iniciátorka, středočeská hejtmanka Petra Pecková. Podle ní práce poslance, senátora nebo uvolněná pozice na kraji a obci předpokládá, že je to full time job, tedy celý pracovní úvazek. „Je náročná, člověk nemůže dělat najednou dvě nebo tři náročné práce na sto procent,“ pokračovala.
Vychází přitom z vlastní zkušenosti. Než se v roce 2020 stala hejtmankou, starostovala ve čtyřtisícových Mnichovicích. Po zvolení v řádu měsíců svůj starostenský úřad předala a stala se jen neuvolněnou místostarostkou, aby udržela kontinuitu. „Stíhat se to nedalo,“ uvedla.
Její návrh schválil v předvečer starostenského sněmu celostátní výbor, tedy širší vedení hnutí. Doporučení bude nyní zabudováno do etického kodexu, podle kterého se mají politici a političky STAN řídit. Platit má už pro podzimní sněmovní volby. „Probíhala diskuse, ale návrh byl nakonec jednomyslně přijat,“ popsala.

Jsou to totiž právě Starostové, jejichž hlavní politické hvězdy vzešly z radnic. Kromě Petry Peckové je to i sám předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Z postu starosty se do Sněmovny a na ministerstvo průmyslu a obchodu vyšvihl také jeho zástupce Lukáš Vlček. Jako starosta Suché Lozi začínal i sám zakladatel hnutí Petr Gazdík.
Nově si budou muset politici STAN vybrat, zda chtějí být starostou, hejtmanem, senátorem, či poslancem, co nejrychleji po zvolení do druhé exekutivní funkce.
Ve svém odůvodnění návrhu Pecková píše, že při kumulaci funkcí může docházet ke střetu zájmů, ale i pocitu personální vyprázdněnosti politiky v očích voličů. Upozorňuje, že například v Polsku není možné být přímo ze zákona členem parlamentu a zároveň si držet funkci na lokální úrovni.
Nová pravidla pro Starosty
Zástupci zvolení za STAN nejsou zároveň například:
- uvolněnými starosty či místostarosty a zároveň uvolněnými krajskými představiteli (jako například předsedy výborů nebo krajskými radními);
- uvolněnými starosty či místostarosty a současně náměstky na ministerstvech;
- uvolněnými starosty a místostarosty a poslanci nebo senátory, v případě souběhu těchto funkcí by měli funkci na obci vykonávat jako neuvolnění;
- uvolněnými hejtmany a současně poslanci či senátory.
Celostátní výbor rovněž rozhodl, že členové hnutí STAN budou prosazovat zavedení takzvaného klouzavého mandátu pro ministry, což znamená, že pokud se poslanec stane ministrem, automaticky pozastaví výkon svého poslaneckého mandátu a na jeho místo nastoupí náhradník z kandidátky jeho strany. Až přestane být ministrem, vrací se zpět do Sněmovny a náhradník jeho mandát zase opustí.
Jak již bylo řečeno, hlavním propagátorem nekumulace funkcí bylo dříve hnutí ANO. Ještě v roce 2019 tyto praktiky propagoval přímo Andrej Babiš, v následujících letech ale přestal téma kumulace funkcí u svých politiků – alespoň veřejně – řešit.
„ANO teď tvrdí, že chtějí kvalitní lidi provázané na všech úrovních. Já si ale myslím, že úlohou politika je i hledat nové kvalitní lidi a přivádět je do politiky,“ argumentovala Pecková.
V současnosti je z osmi hejtmanů hnutí ANO pět i poslanců a jedna je senátorkou. Moravskoslezský hejtman Josef Bělica byl dokonce dlouhou dobu poslancem, hejtmanem a primátorem Havířova. Mnozí by přitom rádi kandidovali i v nadcházejících volbách a čekají, zda jim to Babiš umožní.