Hlavní obsah

ANO by vyhrálo volby

24. 6. 2021, 16:07 – Praha

Volby by podle červnového průzkumu agentury CVVM vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Druhá by byla koalice Pirátů a hnutí STAN (22,5 %) a třetí Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s 19,5 %. Do Sněmovny by se dostala ještě SPD (9,5 %), komunisté (7,5 %) a ČSSD (7,5 %).

Článek

Agentura CVVM nedělala volební model od září loňského roku, tehdy také přisoudila vítězství ANO, ovšem s 31,5 procenta.

Jiné agentury už mnoho měsíců předpokládají jako vítěze voleb koalici Piráti a STAN.

Volby by vyhráli Piráti se STAN, pozice ANO a Spolu vyrovnané

Parlamentní volby

Mimo Sněmovnu by skončila Trikolóra Svobodní Soukromníci (3,5 %) i Přísaha Roberta Šlachty. Ta by podle průzkumu CVVM dostala 2,5 procenta hlasů. Zelení mají 1,5 procenta.

Voleb by se zúčastnila podle průzkumu více než polovina Čechů. „Pokud by se v červnu 2021 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, podle vlastního vyjádření by se jich zúčastnilo 60 procent občanů,“ uvádí průzkum.

Foto: Novinky

Volební model v červnu 2021 podle agentury CVVM

Podle aktuálního modelu by současná vládní koalice ANO a ČSSD měla pouze 70 křesel. Důvěru vládě ale musí vyslovit minimálně 101 poslanců. Koalice Pirátů a STAN s koalicí Spolu, o jejichž povolební spolupráci se často mluví, by dohromady měly 93 zástupců v dolní komoře.

Prezidentské volby 2023

Termín prezidentských voleb je stanoven na 13. a 14. ledna 2023. V třetí přímé volbě se rozhodne o nástupci současné hlavy státu Miloše Zemana. Z kandidátů na prezidenta je podle volebních průzkumů nejvíce favorizován Petr PavelAndrej Babiš. Známe již finální seznam všech kandidátů.

Kandidáti na prezidenta

Reklama

Výběr článků