Hlavní obsah

Výzkum ostravských vědců má pomoci obézním i pacientům v bezvědomí

2:32
2:32

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Ostravští vědci pracují na novém experimentu, který může výrazně změnit způsob sledování trávení u lidí. Měření je unikátní v tom, že kombinuje monitorování elektrické aktivity přímo uvnitř žaludku a zároveň na jeho povrchu. Cílem projektu je analyzovat procesy v trávicím traktu neinvazivním způsobem a v případě potřeby upravit stravovací režim. Novinka může pomoci pacientům bojujícím s obezitou, ale i těm v bezvědomí.

Foto: Archiv VŠB-TUO

Ostravští vědci zkoušejí monitorovat trávení pomocí elektrod na břiše.

Článek

Na výzkumu spolupracují odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava.

Experiment sledující trávení se zaměřuje na dvě skupiny pacientů. První z nich tvoří pacienti v bezvědomí na jednotkách intenzivní péče, kteří dostávají výživu perorálně ve formě kašovitých jídel nebo roztoků. U některých z nich ovšem dochází ke komplikacím, protože výživu nestráví, což se mnohdy zjistí až po několika hodinách.

„Nyní jsme zahájili měření projevů trávicího traktu u prvních pacientů. Pomocí speciální sondy měříme elektrickou aktivitu uvnitř žaludku a současně pomocí elektrod sledujeme aktivitu také na povrchu břicha,“ vysvětlil Marek Penhaker z fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.

Dodal, že výsledkem by v budoucnu mohla být metodika, která umožní neinvazivní sledování trávení pouze s využitím elektrod na kůži. „Lékařům by to pomohlo včas upravit stravovací režim a lépe pochopit, proč výživa nefunguje tak, jak by měla,“ podotkl Penhaker.

Foto: Archiv VŠB-TUO

Výzkum má pomoci i pacientům v bezvědomí, kteří mají problémy s trávením.

Monitorování stravování u obézních

Druhou klíčovou skupinou jsou pacienti s obezitou, kteří navštěvují diabetologické ambulance. „Přestože si pacienti zaznamenávají údaje o příjmu potravy, tento způsob je velmi často nepřesný. Zapomínají zapisovat všechna data nebo některé informace záměrně neuvedou,“ popsal Penhaker s tím, že proto se jejich výzkum snaží celý tento proces zjednodušit a zpřesnit.

„Pomocí elektrod umístěných na břiše budeme průběžně snímat činnost žaludku. Tyto informace pak lékaři mohou využít k monitorování příjmu potravy, aniž by si pacient musel vést podrobné záznamy,“ shrnul ostravský vědec.

Tento inovativní přístup může přinést zásadní posun v péči o pacienty a usnadnit práci zdravotnickému personálu. V budoucnu by se monitorování způsobu trávení mohlo stát běžnou součástí péče stejně jako EKG nebo monitoring dýchání.

Výzkum je součástí prestižního vědecko-výzkumného projektu LERCO, který propojuje medicínu a technologie s cílem přinášet nové možnosti v diagnostice a léčbě onemocnění.

Výběr článků

Načítám