Hlavní obsah

Odbory: Školy zůstanou ve středu zavřené, učitelé budou stávkovat

1. 11. 2019, 11:25 – Olomouc • Aktualizováno 1. 11. 2019, 15:37

Stávka kvůli platům učitelů se uskuteční příští týden ve středu 6. listopadu. Školy by měly po celý den zůstat zavřené nebo budou mít omezený provoz. Podrobnosti chtějí školské odbory zveřejnit v pondělí. Ministr školství Robert Plaga (ANO) vyzval odbory, aby nešířily „poplašné zprávy”.

Foto: Milan Malíček, Právo

V popředí předseda školských odborů František Dobšík, za ním ministr školství Robert Plaga

Článek

„Ty školy, které nebudou zavřené, by měly mít omezený provoz,” oznámila v pátek po poledni místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová.

„Pokud nedojde k nějakému mimořádnému zvratu ve vyjednávání, jako že další vyjednávání už plánována nejsou, tak dojde k vyhlášení stávky v pondělí. Pan předseda Dobšík ji vyhlásí do médií a plánuje se na středu,” řekla nejprve v pátek dopoledne šéfka krajského školského odborového svazu v Olomouckém kraji Eva Hrdličková s tím, že školy potřebují určitý čas, aby se na stávku připravily a instruovaly žáky.

Ministr Plaga zdůraznil, že není jasné, kolik učitelů se do stávky zapojí a zda budou školy skutečně uzavřeny celé, nebo pouze částečně. Pro rodiče připomněl, že škola je musí o případné stávce předem informovat.

Měnící se situace

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík nejdříve zmiňoval, že vedení školských odborů zatím jen rozeslalo do krajů dopis s tím, aby se zástupci odborů z regionů vyjádřili k možnosti stávky ve středu 6. listopadu. „O ní se pak rozhodne podle jejich odezvy,” dodal.

A odezva je taková, že odbory mohly potvrdit středeční stávku již nyní.

Platy učitelů porostou příští rok o osm procent. Už není o čem jednat, řekl Babiš

Domácí

Navíc v dopise, který odboráři už poslali zaměstnancům škol, je termín stávky též zřetelně stanoven na 6. listopadu. Poukazují na to, že jednání o navýšení platů pro pedagogické pracovníky v roce 2020 nenaplňují jejich požadavek. „Vedení svazu na základě těchto skutečností rozhodlo o termínu vyhlášení stávky na 6. listopad. V tento den by měly být školy a školská zařízení uzavřeny," stojí v dopise.

Odbory chtějí plošné zvýšení platů o deset procent

Odboráři nesouhlasí s navrhovaným růstem základů platů učitelů o osm procent, na kterém se tento týden domluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Plaga.

Další dvě procenta budou v pohyblivé složce na odměny, avšak odbory požadovaly navýšení samotných tarifů o deset procent. Jsou kvůli tomu ve stávkové pohotovosti. Původně chtěly plošné přidání o 15 procent.

Školské odbory plánují v pondělí vyhlásit stávku kvůli platům

Věda a školy

Podle Plagy se debata vede pouze o rozdělení tarifních a netarifních složek platu. „Jsem přesvědčen, že stávka není namístě,” řekl ve čtvrtek Novinkám. To zopakoval i v pátek na tiskové konferenci. Celkový objem peněz, který půjde příští rok do školství, se nijak nemění. Odbory podle něj záměrně pracují s nesprávnými čísly, aby si zdůvodnily své požadavky.

Reklama

Související články

Výběr článků