Hlavní obsah
Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Foto: Petr Horník, Právo

Školské odbory hrozí stávkou

Školské odbory v pátek oznámily, že jsou připraveny vyhlásit jednodenní stávku, pokud by neuspěly s požadavkem na navýšení základu platu učitelů o deset procent od 1. ledna.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Foto: Petr Horník, Právo
Školské odbory hrozí stávkou

„Jsem zplnomocněn vyhlásit termín stávky, pokud nebudou respektovány naše požadavky. Vypořádání připomínek k návrhu nařízení vlády má být příští týden, podle toho se zařídíme. Buď termín vyhlásíme, nebo dojde k řešení, o něž usilujeme,“ řekl v pátek šéf odborů František Dobšík.

Odbory se bouří proti vládnímu záměru, aby se tarify zvedly všem pedagogům stejně bez ohledu na odpracované roky o 2700 korun a odměny o 900 korun. Usilují o to, aby do závazných tarifů šlo víc peněz, protože odměny ke kantorům v minulosti často nedoputovaly.

Plaga již dvakrát ustoupil

Ministr školství Robert Plaga (ANO) už dvakrát odborům ustoupil. Původně chtěl do tarifní i nadtarifní složky poslat po 1750 korunách, další variantou bylo rozložení 2250 a 1400 na úkor odměn. Odbory ale kromě posílení tarifů požadují procentuální navýšení mezd, aby zkušenější kantoři dostali víc.

O zlepšení podmínek výuky jednaly navíc v pátek s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ředitelky mateřských škol. Kritizovaly údajnou nekomunikativnost ministerstva školství, přetíženost ředitelek mateřinek a nevyváženost systému školek a dětských skupin.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků