Článek
Na pláži na havajském ostrově Oahu bylo objeveno celkem 26 petroglyfů, převážně představujících stylizované lidské postavy s tyčinkovitými tvary, které byly vyryty do pískovcového podloží přímo na pobřeží. Celý panel se táhne přibližně 35 metrů a nachází se na pláži u rekreačního centra americké armády.
Early Hawaiian petroglyphs on a beach are visible again with changing tides and shifting sands https://t.co/JZoodZ1r8I pic.twitter.com/lThi7oqkn7
— The Independent (@Independent) July 25, 2025
Připomeňme, že tyto rytiny naposledy spatřili lidé v roce 2016 (kdy byly také poprvé zdokumentovány), když jejich odhalení umožnily silné vlny po bouřkovém období, poté byly opět zasypány a opět se objevily až nyní.
Staré více než 500 let
Archeoložka Laura Gildaová z havajské posádky americké armády podle agentury AP uvedla, že petroglyfy vznikly ještě před příchodem Evropanů na Havaj, což znamená, že jsou starší než 500 let.
Některé odborné odhady však posouvají jejich stáří až k hranici více než 1000 let. Mezi rytinami jsou dvě velké postavy s vyrytými prsty, což je velmi neobvyklé – jedna z postav dokonce dosahuje výšky kolem 2,5 metru. Tento detail je považován za výjimečný objev a potvrzuje význam petroglyfů jako kulturních a spirituálních záznamů původních obyvatel Havaje.
Glen Kila, potomek původních obyvatel z oblasti Waianae, interpretoval jednu z největších postav jako symbol poloboha Maui, spojený se vzpínajícím se a zapadajícím sluncem. Motiv vnímá jako náboženský symbol v analogii ke kříži v křesťanství.
Kila dále upozornil, že petroglyfy nesou duchovní poselství: „Říkají naší komunitě, že oceán stoupá.“ Což tedy znamená varování před zvyšující se hladinou moře.
Správa americké posádky ve spolupráci s archeology a kulturními odborníky pracuje podle vědeckého serveru Phys.org na zajištění rovnováhy mezi ochranou a zpřístupněním tohoto citlivého místa. Například při veřejném přístupu je nutné sledovat, zda návštěvníci nezasahují do rytin, které jsou viditelné jen dočasně.
Zmíněné přírodní události potvrzují, že pobřežní eroze a dynamika plážových sedimentů mohou odkrývat archeologické památky, které zůstávají skryté po desetiletí nebo stovky let. Je to připomínka, že srážky, přílivy či bouře mohou vrátit k životu dávno skryté kulturní dědictví, a zároveň upozornění na rychlejší dopady klimatických změn.
Huge petroglyphs covered for years have been unearthed again at Pokai Bay, Oahu, Hawaii.
— CNC3TV (@CNC3TV) July 21, 2025
The huge petroglyphs were exposed over the weekend. Cultural experts believe they are more than 1,000 years old.
They were first discovered in 2016 and locals say they haven't been seen in… pic.twitter.com/O5tPmlKkgf
Obnovený zájem o tyto jedinečné rytiny vedl také k intenzivnější spolupráci mezi archeology, ochránci přírody a místními komunitami. Vznikají iniciativy zaměřené na vzdělávání veřejnosti o kulturním významu petroglyfů a respektování posvátných míst.
Místní školy i návštěvnická centra začínají začleňovat poznatky o těchto nalezištích do výuky a expozic, čímž pomáhají uchovávat havajskou historii pro budoucí generace.
Petroglyfy tak nepředstavují pouze tichou připomínku minulosti, ale i most mezi starověkou moudrostí a současným světem, který se snaží nalézt rovnováhu mezi rozvojem, turismem a zachováním kulturní identity.
Petroglyfy
Petroglyfy jsou starobylé rytiny do kamene, které sloužily k zaznamenání důležitých událostí, duchovních symbolů nebo každodenního života. Na Havaji mají tyto obrazce silný kulturní význam – často zobrazují lidské postavy, zvířata či symboly a bývají vyryty do pískovce nebo lávy. Mohly mít ceremoniální účel, připomínat narození či smrt nebo být spojeny s mořem a posvátnými místy.
Oblast Waianae, kde byly obrazce nalezeny.