Hlavní obsah

Školy by měly mít možnost přejít kvůli zaměstnancům v karanténě na výuku na dálku, tvrdí spolek

17. 1. 2022, 13:03 – Praha

Pro školy by se podle spolku Učitelská platforma měl stanovit podíl zaměstnanců v karanténě, při kterém by výuka mohla přejít na dálkovou. Jelikož se zvyšuje počet nakažených covidem a současná legislativa nepočítá se situací, kdy větší část zaměstnanců nemůže chodit do práce, hrozí ve školách kolaps, prohlásila předsedkyně spolku Petra Mazancová. Že by školy měly mít možnost přejít na výuku na dálku, navrhoval dříve i spolek Pedagogická komora.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) minulý týden v pátek uvedl, že vzhledem k sílící vlně epidemie covidu-19 navrhne ve středu na zasedání vlády navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Za dobu ředitelského volna či prázdnin nedostávají rodiče školáků do deseti let krizové ošetřovné, které se jinak vyplácí po celou dobu nařízeného uzavření třídy či školy. Výuka se v době ředitelského volna nekoná.

PŘEHLEDNĚ: Co se mění od pondělí

Domácí

Podle spolku Učitelská platforma by se ale i pro případ většího množství zaměstnanců školy v karanténě měla stanovit pravidla, při kterých by výuka mohla pokračovat na dálku.

„Pomohlo by, kdyby hlavní hygienička určila podíl učitelů a dalších zaměstnanců v karanténě jako kritérium, podle kterého pak mohou krajské hygienické stanice zavřít školu. Výuka by následně probíhala z domova,“ podotkla Mazancová.

Distanční výuka jen podle počtů žáků v karanténě

Podle současných pravidel má třída přejít do distančního vzdělávání v případě, že je v karanténě polovina žáků. Se situací, kdy v karanténě či izolaci skončí větší část zaměstnanců školy, nyní zákon ani žádné opatření podle Mazancové nepočítá.

Připomněla, že loni na jaře byl přitom pro přechod na distanční vzdělávání rozhodující třicetiprocentní podíl lidí v karanténě.

Hybridní výuka je někdy k zbláznění, říká kantorka

Koronavirus

Možnost vyhlásit v případě potřeby výuku na dálku považuje za přijatelné řešení špatné epidemické situace také spolek Pedagogická komora.

„Pedagogická komora navrhovala již loni, aby ředitel školy mohl vyhlásit v případě špatné epidemické situace distanční výuku na týden až 14 dní. Je to lepší nástroj než navýšit o deset dní ředitelské volno, jak avizovala vláda,“ řekl předseda spolku Radek Sárközi.

Zeman podepsal krizové ošetřovné, kompenzační bonus i příspěvek pro lidi v izolaci

Domácí

Rodiče školáků do deseti let mají po celou dobu nařízené distanční výuky nárok na vyplácení krizového ošetřovného. Zaměstnancům v tomto čase připadá z nemocenského pojištění 80 procent základu výdělku a živnostníkům 400 korun za den. Navýšené ošetřovné kvůli epidemii se má poskytovat do konce února.

Úprava jarních maturit a přijímaček je možná jen při zákazu prezenční výuky, sdělilo ministerstvo

Věda a školy

Testování na covid-19 ve školách minulé pondělí prokázalo významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Další nárůst podle ministerstva zdravotnictví naznačovaly i první výsledky ze čtvrtka.

Pondělní testování ve školách odhalilo 3381 případů nákazy

Domácí

Zatímco předminulý týden v pondělí i ve čtvrtek podle ministerstva PCR testy potvrdily pokaždé kolem 1400 případů nákazy, minulé pondělí vyšly ověřující PCR testy pozitivní u 3381 lidí. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných.

Reklama

Související články

Výběr článků