Hlavní obsah

Schválení školské novely vypadá nadějně. V senátních výborech má podporu

3:04
3:04

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Těsně před jednáním Senátu o tzv. velké školské novele se zdá, že senátoři balík cca padesáti změn týkajících se všech stupňů škol od mateřinek po vyšší odborné školy přece jen schválí. Úpravu v úterý podpořil senátní vzdělávací výbor – navzdory hlasům opozice požadující vyjmutí převodu financování nepedagogů na obce a kraje.

Foto: Petr Horník, Novinky

Schůze Senátu (ilustrační snímek)

Článek

„Je to jedna z nejvýznamnějších změn školského zákona za poslední léta, přináší návrhy, které míří k největším problémům a nedostatkům školství,“ uvedl na výboru pro vzdělávání jeho předseda a bývalý dlouholetý ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (bezp.).

Růžička podobně jako jeho kolegové vyzdvihl především to, že zákon se snaží řešit nerovnosti ve vzdělávání a pomoc znevýhodněným žákům. Novela totiž mimo jiné zavádí podpůrné pozice ve školách, jako jsou školní psychologové či sociální pedagogové, a indexaci škol. Díky tomu dostanou školy se ztíženými podmínkami pro vzdělávání více peněz. Typicky jde o školy z vyloučených lokalit.

Právě kvůli významným pozitivním změnám nakonec senátní výbor pro vzdělávání novelu podpořil ve znění, které do horní komory přišlo ze Sněmovny. Již minulý týden taktéž učinil výbor ústavně-právní. Senátoři by měli o novele hlasovat na plénu ve čtvrtek.

Hlavním sporným bodem debaty opět bylo převedení financování kuchařek, administrativních pracovníků či školníků na obce a kraje, které školy zřizují. Stejně jako v Poslanecké sněmovně i v Senátu se názory na toho opatření radikálně liší.

Někteří zřizovatelé jsou proti

Zatímco podle Růžičky jde o pozitivní krok, který zřizovatelům přidá pravomoci, umožní lépe nastavit priority a rozhodovat v závislosti na lokálních potřebách, opoziční senátor za hnutí ANO a primátor Prostějova František Jura se neúspěšně pokusil prosadit návrh, který by převod z novely vyškrtl.

„Asociace krajů a Svaz měst a obcí s tím zásadně nesouhlasí,“ uvedl Jura a zdůraznil, že zřizovatelé zatím nemají jistotu ohledně výše financí, které jim poplynou z nového rozpočtového určení daní.

„My určitě souhlasíme s tím zákonem jako takovým, ale jsme přesvědčeni, že by z toho měl být vyjmut přesun financování nepedagogických pracovníků na města a kraje,“ řekla k tomu předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, která na jednání výboru dorazila jako host.

„Pokud bych to vzala optikou kraje, v žádném případě nám finance nebudou stačit,“ dodala.

Konkrétní mechanismus, který městům a krajům navýší finance z nového rozpočtového určení daní (RUD), nicméně vyplyne až z nařízení vlády. Ta však podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o novém rozdělení peněz může rozhodnout teprve poté, co bude zákon včetně navýšení RUD schválen.

Ne všichni zřizovatelé se ale změny obávají. Školskou novelu přijel před senátory podpořit například starosta severomoravského města Budišov nad Budišovkou Patrik Schramm. „Pozitiv je více než negativ. A s nepedagogy si holt musíme poradit, tak jako si obce poradily doteď se všemi ostatními věcmi,“ apeloval na senátory.

Pozn. red.: aktualizovali jsme datum projednávání v Senátu.

Výběr článků

Načítám