Hlavní obsah

Samice orlosupa se na stáří přestěhovala z Liberce do Španělska. Božena pomohla zachránit druh

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Po dvaatřiceti letech v liberecké zoologické zahradě se samice orlosupa bradatého Božena přestěhovala do Španělska. Nové útočiště našla ve specializované stanici na chov orlosupů Guadalentín, kde bude spárována s podobně starým samcem. Božena přivedla v Liberci na svět celkem 18 mláďat. Devět z nich bylo vypuštěno do volné přírody evropských velehor.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Samice orlosupa Božena při nakládání před cestou do Španělska

Článek

Se svým celoživotním druhem Pištou, který v Liberci uhynul v loňském roce, tak Božena výrazně přispěla k návratu orlosupů do divočiny, kde byli tito dravci v minulém století téměř vyhubeni.

Samice orlosupa bradatého se do Zoo Liberec dostala v roce 1993 jako dvouleté mládě z volné přírody. Prvních pět let pro ni zoologové hledali vhodného partnera, až v roce v 1998 byla spárována s o šest let starším samcem ze Zoo Moskva Pištou.

„Pišta s Boženou se stali jedním z nejstabilnějších párů orlosupů v Evropě a jako jedni z mála od roku 2001 také pravidelně odchovávali mláďata,“ řekl zoolog Jan Hanel.

Polovina z nich byla v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěna do volné přírody, kde pomáhají k obnově a přežití tohoto silně ohroženého druhu. Ve volné přírodě zbývala tehdy jen malá a izolovaná populace v Pyrenejích. Ostatní mláďata libereckého páru byla začleněna do chovů v evropských zoologických zahradách s cílem geneticky posílit populaci a chovatelskou základnu tohoto druhu v lidské péči.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Poslední kontrola Boženy před odjezdem z Liberce

Poté, co ve čtyřiceti letech loni Pišta uhynul, rozhodli se koordinátoři chovu pro přestěhování Boženy do Španělska, kde může utvořit pár se stejně starým samcem, jako je ona.

„Staří orlosupi si obecně špatně zvykají na nového partnera. Vždy je ale mnohem větší šance na úspěch, když se doveze samice k samcovi. Opačně to bývá problém, protože staré samice nového samce většinou nepřijmou,“ vysvětlil Hanel.

Pokud se spojení vydaří, budou moci oba orlosupi fungovat jako zkušení náhradní rodiče. Vzhledem k jejich vysokému věku už totiž svá mláďata pravděpodobně neodchovají.

Potomci páru z Liberce žijí ve španělských horách

„Ve skalách v blízkosti centra Guadalentín ale hnízdí dva potomci Boženy a Pišty, takže by se vlastně z našeho pohledu dalo konstatovat, že přijela tchyně na kontrolu ratolestí,“ poznamenal s nadsázkou zoolog.

Liberecká zoo se bude záchraně orlosupů bradatých věnovat i nadále, protože v zahradě stále zůstává mladší chovný pár. Navíc v následujících dnech bude z francouzského záchranného centra Le Gypaéte barbu v Horním Savojsku dovezena další mladá samice, která zajistí kontinuitu libereckého chovu orlosupů bradatých na další desítky let.

Orlosup bradatý se vyskytuje už jen na několika horských místech Evropy, Střední Asie a Afriky. Obývá zde nadmořské výšky do 4000 metrů, v zimě sestupuje do nižších poloh. Jedná se o velkého a mohutného dravce, který dosahuje délky těla až 115 centimetrů, rozpětí křídel 280 cm a může vážit do sedmi kilogramů. Orlosupi vytváří páry na celý život. Samička snese 1–2 vejce, která zahřívá 55–58 dní. Orlosup bradatý pohlavně dospívá až mezi osmým a desátým rokem života.

Výběr článků

Načítám