Článek
Když si nedávné zveřejnění nových dat podrobně rozebereme, zjistíme, že Galaxií však bylo celkově objeveno mnohem víc: po necelých dvou letech provozu „vyfotil“ dalekohled Euclid asi 26 milionů galaxií, a to vše na pouhém 1,5 promile oblohy, kde je volný výhled do velmi vzdáleného vesmíru (tzv. hluboká pole).
Nově publikovaná data z „hlubokých polí“ pokrývají zatím asi jen 63,1 čtverečního stupně oblohy (což odpovídá asi 300násobku plochy Měsíce v úplňku). Plný prostorový úhel celé nebeské sféry obsahuje cca 41 253 čtverečních stupňů.
📣 Euclid releases first batch of survey data, including a preview of its very own deep fields!
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) March 19, 2025
With just one scan, #ESAEuclid has already spotted 26 million galaxies 👉 https://t.co/tx2645SJLo
Let's explore the treasure trove that our #DarkUniverse detective has uncovered 🧵… pic.twitter.com/lrpAF5OLeP
Tato hluboká pole vytvářejí tři souvislé snímky, z nichž každý se skládá z mnoha jednotlivých expozic. Očekává se, že Euclid během šesti let pořídí snímky více než 1,5 miliardy galaxií (nejvzdálenější z nich jsou vzdáleny až 10,5 miliardy světelných let) a každý den bude posílat na Zemi asi 100 gigabajtů dat. Díky tomu vědci postupně odkryjí tzv. velkorozměrové uspořádání těchto galaxií v rámci vláken „kosmické pavučiny“.
Nově objevené galaxie způsobí lavinu dalších objevů
Současná Euclidova data zahrnují i četné kupy galaxií, aktivní galaktická jádra a tzv. přechodné jevy. Jde o obrovskou pokladnici informací, do které se vědci mohou ponořit a řešit díky nim ty nejzajímavější otázky moderní vědy. Euclid nám také umožňuje zkoumat naši kosmickou historii a odhalit pro nás doposud neviditelné síly, které vesmír utvářejí.
V následujících letech bude Euclid zjišťovat přesná data u cca miliardy galaxií z posledních 10 miliard let kosmické historie. Díky tomu bude možno poprvé zmapovat ve 3D, jak je ve vesmíru rozložena temná hmota.
Euclid v jediném záběru zachytí oblast asi 240krát větší než Hubbleův vesmírný dalekohled, který je spíše zaměřen na jednotlivé objekty a jejich detaily.
„Máme jen velmi málo vodítek k tomu, co je přesně temná hmota, jaké částice nebo objekty ji tvoří. Ale jednou z metod, jak bychom to mohli zjistit, je to, jak přesně se shlukuje,“ řekl Stephen Serjeant, profesor astronomie na Open University.
„Nyní jsem přesvědčen, že máme kvalitní snímky v takovém rozlišení, že během šesti let Euclid objeví nové kategorie objektů,“ doplnil podle listu The Guardian profesor Adam Amara, vedoucí vědec britské Vesmírné agentury.
K 19. březnu 2025 pozorovala sonda Euclid celkem asi 2000 čtverečních stupňů, což je přibližně 14 procent celkově plánované plochy. Tři hluboká pole dohromady zahrnují 63,1 čtverečních stupňů. Po šesti letech bude mít Euclid „nafocenou“ asi jednu třetinu oblohy.
- Pro srovnání, SDSS (Sloan Digital Sky Survey), jedna z nejkomplexnějších přehlídek oblohy vůbec, objevila asi 15 milionů galaxií pomocí pozemského dalekohledu (či dvou), který přitom pozoroval oblast v rozsahu 35 procent oblohy. Asi 100krát vyšší „výkonnost“ Euclida co do celkového počtu nafocených galaxií je vysvětlena jeho větší citlivostí (Euclid zachytí i mnohem slabší a vzdálenější galaxie než SDSS) a jeho relativně velkým zorným polem.
Euclid v jediném záběru zachytí oblast asi 240krát větší než Hubbleův vesmírný dalekohled, který je spíše zaměřen na jednotlivé objekty a jejich detaily. Poskytuje také vynikající kvalitu obrazu ve viditelném i infračerveném světelném spektru. Hubbleův dalekohled byl postaven tak, aby se „ponořil“ co nejhlouběji v rámci poměrně malých částí oblohy.
Euclid je o něco méně citlivý na světlo, a tak při stejném expozičním čase zachytí méně velmi vzdálených, a proto extrémně slabých galaxií než Hubbleův dalekohled. Tento kompromis však umožňuje Euclidovi najít dostatečný počet galaxií na co největší ploše, což je vlastnost, kterou teoretičtí astrofyzici potřebují k testování svých kosmologických modelů včetně pochopení podstaty temné hmoty a temné energie, které jsou v modelech obsaženy. První kosmologická data mise budou uvolněna v říjnu 2026.
Aktuálně nejvíce přijímaná teorie vesmíru říká, že pouze pět procent jeho hmotnosti či energie je tvořeno obyčejnou svítící hmotou. Temná hmota, neviditelná látka, která tvoří většinu toho, co se nazývá kosmická pavučina, údajně tvoří 25 procent. Zbytek, asi 70 procent hmotnosti či energie vesmíru, tvoří tzv. temná energie, zatím tajemná síla, která v aktuální době urychluje rozpínání vesmíru. |
Významná úloha německých vědců a techniků
Euclid je zvláště účinný v infračerveném oboru spektra, pro který vytvořili speciální citlivé přístroje němečtí fyzikové a inženýři.
„Sestavili jsme katalog více než 70 tisíc spektroskopických rudých posuvů z různých předchozích přehlídek oblohy a zkombinovali jsme jej s daty z družice Euclid,“ vysvětlil Christoph Saulder, který tuto část projektu vedl. „Tento katalog umožňuje přesné měření vzdáleností a jasnou identifikaci mnoha galaxií a kvasarů na snímcích z Euclida s vysokým rozlišením. Slouží jako základ pro hlubší pochopení těchto objektů, jejich rozmístění v prostoru i jejich vnitřních vlastností.“
„Nová data jsou také využívána k testování technik měření tzv. slabého gravitačního čočkování (slabá kosmická gravitační pole trochu ohýbají paprsky všech světelných zdrojů v dosahu, a tedy mírně deformují jejich obrazy) a kalibrace rudého posuvu, které budou brzy aplikovány na mnohem větší soubory dat z Euclidu, aby bylo dosaženo primárního vědeckého cíle – přesného měření vlivu temné energie, která urychluje rozpínání vesmíru,“ poznamenal Hendrik Hildebrandt z Ruhr University Bochum.
Kosmologický rudý posuv je jev, kdy světlo z dalekých galaxií „rudne“ (má delší vlnovou délku), protože vesmír se rozpíná. Jak se vesmír zvětšuje, světelné vlnění, které k nám přichází, se také roztahuje zároveň s roztahováním prostoru, což způsobuje posun světla směrem k červené části spektra. Posun k červenému konci spektra (tzv. rudý posuv) odpovídá vzdalování galaxií vzhledem k pozorovateli, což pomáhá určovat jejich vzdálenost. Čím jsou galaxie vzdálenější, tím se od nás vzdalují rychleji a tím má jejich námi pozorované světlo větší vlnové délky. Toto vzdalování galaxií je všeobecné, což potvrzuje rozpínání vesmíru.
Vědci z Ludwig Maximilian University (LMU) v Mnichově navíc testovali metody pro identifikaci a charakterizaci nadměrného zhušťování galaxií, což je zásadní krok pro studium velkorozměrové struktury vesmíru. „Metodologie použité k odhalení kup galaxií v současných datech budou klíčem k plnému využití budoucích rozsáhlých datových sad z dalekohledu Euclid, ke zlepšení identifikace kup a k hlubšímu pochopení formování kosmických struktur,“ popsala vědecká pracovnice LMU Barbara Sartoris.
Další vědci z Max Planck Institute for Astronomy (MPIA) v Heidelbergu využívají získaná data ke sledování rostoucích supermasivních černých děr, vývoje galaxií a k provádění přesných fotometrických měření rychle se měnících, tzv. přechodných nebeských objektů či jevů.
Zpracování velkého množství dat zvládne AI
Na zpracování takto obrovského množství dat bude třeba nasadit výkonné superpočítače a pokročilou umělou inteligenci, a to nejen pro hledání, analýzu a katalogizaci galaxií. Konsorcium Euclid proto vytvořilo evropskou síť devíti datových center. Právě tak vznikl i první podrobný katalog obsahující více než 380 tisíc galaxií, které byly popsány a klasifikovány podle strukturálních vlastností, jako jsou přítomnost spirálních ramen, centrálních příček a tzv. slapových ohonů, které ukazují na to, že probíhá slučování blízkých galaxií.
Tento první katalog však představuje pouze 0,4 procenta z konečného katalogu. Ten představí detailní morfologii nejméně desetkrát více galaxií, než bylo kdy dosud zachyceno, a pomůže vědcům odpovědět např. na otázky, jak v galaxiích vznikají spirální ramena a jak rostou supermasivní černé díry v jejich středech.
Světlo putující k nám ze vzdálených galaxií je ohnuté či zdeformované gravitací viditelné i temné hmoty, která leží podél jeho cesty. Tento jev se nazývá gravitační čočka a je jedním z našich nástrojů k odhalení toho, jak je temná (či obyčejná) hmota ve vesmíru distribuována. Když je gravitační zkreslení velmi výrazné a lokální (jeho zdrojem může být např. masivní galaxie nacházející se v cestě světla), nazýváme tento jev „silnou čočkou“, která může jednoduchý obraz původního kompaktního objektu opticky „zvětšit“, změnit v kruh, oddělené oblouky nebo z něj dokonce vytvořit obrazů několik.
Výzkumníci v březnu zveřejnili první Euclidův katalog 500 kandidátů na takovéto čočky nacházející se v prostoru mezi galaxiemi a hvězdami, které jsme dosud neznali. Vědci z MPIA se podíleli na klasifikaci těchto gravitačních čoček, označovali obrázky značkami podle stupně pravděpodobnosti, že se jedná o čočky, což posloužilo jako vstup pro strojové učení.
„Systémy umělé inteligence budou nakonec nezbytné pro analýzu 200krát většího počtu silných čoček na konci mise. Počet galaxií zdeformovaných čočkami se nakonec zvýší na cca 100 tisíc, což je asi 100krát více, než kolik jich známe dnes. Lidská klasifikace jednotlivých objektů už pro takto obrovský soubor dat nebude možná,“ zdůraznil Knud Jahnke z MPIA.
Euclid bude také schopen měřit „slabé čočky“, kdy je deformace vzdálených zdrojů mnohem menší. Taková jemná zkreslení mohou být detekována pouze ze statistické analýzy obrazů a poloh velkého počtu galaxií. V nadcházejících letech bude Euclid měřit deformované tvary obrazů více než miliardy galaxií v průběhu posledních 10 miliard let kosmické historie, čímž nám zároveň poskytne 3D pohled na velkorozměrové rozložení temné hmoty v našem vesmíru.
Teleskop Euclid
Euclid byl vypuštěn 1. července 2023 a rutinní vědecká pozorování zahájil 14. února 2024. Jedná se o evropskou misi, kterou vybudovala a provozuje Evropská kosmická agentura (ESA) za přispění svých členských států a NASA. Konsorcium Euclid, které se skládá z více než 2000 vědců z 300 institucí v 15 evropských zemích, USA, Kanadě a Japonsku, je zodpovědné za poskytování vědeckých přístrojů a analýzu vědeckých dat. ESA vybrala společnost Thales Alenia Space jako hlavního dodavatele pro konstrukci družice a jejího servisního modulu, společnost Airbus Defence and Space byla vybrána pro vývoj užitečného modulu, včetně dalekohledu. NASA poskytla detektory spektrometru a fotometru NISP (The Near Infrared Spectrometer and Photometer). Euclid je misí střední třídy v programu ESA Cosmic Vision.