Hlavní obsah

Průměrný příjem učitelů se loni zvýšil na 43 318 korun, oznámil ČSÚ

18. 8. 2021, 12:29 – Praha

Průměrný hrubý výdělek učitelů vzrostl loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na 43 318 korun měsíčně. Meziročně si polepšili o zhruba 3600 korun. Za poslední tři roky narostly příjmy učitelů o 40 procent, v loňském roce ale tempo růstu zpomalilo. Ve srovnání s průměrnou mzdou v ČR mají pedagogové nadprůměrný plat, ale v porovnání se zaměstnanci s vysokoškolským vzděláním berou v průměru méně.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Ilustrační foto

Článek

Podle mluvčího ČSÚ Jana Cieslara narostly výdělky učitelů za poslední tři roky o 40 procent, a to z přibližně 31 tisíc korun v roce 2017 na více než 43 tisíc loni.

„V letech 2018 a 2019 dosahovalo tempo růstu platů v mateřských, základních a středních školách dvouciferných hodnot, minulý rok se snížilo na 9,2 procenta,” uvedl Cieslar.

Letos přes 45 tisíc?

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy ve školství vzrostou do letošního roku na 150 procent jejich úrovně z roku 2017. To by mělo být v průměru kolem 47 tisíc Kč.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) již dříve uvedl, že by učitelé letos měli dostávat průměrně alespoň 45 tisíc korun.

Bitva o učitelské platy zatím bez vítěze

Domácí

Od letošního ledna se platy ve školství znovu zvedly. Rozpočet na ně vzrostl meziročně o devět procent.

Rozevírání nůžek mezi pedagogy

Podle ČSÚ vydělávali nejvíce loni učitelé na středních školách, kde brali měsíčně v průměru asi 45 800 korun. Nejméně naopak měly jejich kolegyně v mateřských školách, a to kolem 36 500 korun.

„V soukromých či církevních školkách vzrostl v posledních letech plat výrazně méně,” řekl Cieslar. Mzdy v nich loni stouply o 1,3 procenta, zatímco ve veřejných mateřinkách o 9,1 procenta. „Výrazně se tak rozevírají nůžky mezi těmito dvěma kategoriemi pedagogů, kdy v roce 2020 tento rozdíl činil již 10 500 korun,” sdělil mluvčí.

Zaměstnanci VŠ měli poprvé nižší výdělek než učitelé středních a vyšších odborných škol

Věda a školy

Tempo růstu platů učitelů v mateřských, základních a středních školách se v minulém roce zbrzdilo. Mezi roky 2013 až 2017 rostl příjem učitelů pomaleji než u všech zaměstnanců v platové sféře, od roku 2017 do roku 2019 byl nárůst u pedagogů proti celkovému průměru dynamičtější, loni ale opět vzrostl rychleji průměrný plat všech zaměstnanců.

Učitelé pobírali podle ČSÚ loni v průměru o zhruba 10 tisíc korun méně než vysokoškolsky vzdělaní pracovníci v platové sféře. Plat pedagogů byl ve srovnání s průměrem všech zaměstnanců ve výši 112 procent, v porovnání s lidmi s vysokoškolským vzděláním činil 74 procent.

Navýšení třídnických příplatků

Podle nových informací budou moci ředitelé škol od září ohodnotit všechny třídní učitele částkou 1500 až 3000 korun měsíčně. Dosud dostávali zpravidla 500 až 1300 Kč.

Ředitelé škol budou moci dát třídním učitelům až tři tisíce měsíčně

Věda a školy

Návrh na zvýšení třídnictví schválila v pondělí vláda.

Reklama

Související články

Výběr článků