Hlavní obsah

Praha rozšíří počet míst v gymnáziích a dalších maturitních oborech, oznámil Hřib

19. 7. 2022, 16:35 – Praha

Praha bude rozšiřovat počet míst na čtyřletých gymnáziích. Do budoucna by se mohl navýšit až o 2000. Zástupci magistrátu a Středočeského kraje se na tom v úterý dohodli s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). Novinářům to řekli pražský primátor Zdeněk Hřib a radní pro školství Vít Šimral (oba Piráti). Podle nich se ukazuje, že v hlavním městě není zájem o učební obory, ve který doufali zástupci průmyslu.

Foto: Profimedia.cz, Právo

Primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Článek

Praha hodlá změnit strukturu středních škol ve prospěch maturitních oborů. V nejbližší době magistrát připraví podklady pro to, aby město získalo na jejich rozšiřování finanční podporu od státu.

Některé maturitní obory se hned zaplnily, stěžovali si uchazeči

Zejména v Praze si letos mnozí uchazeči o studium na středních školách stěžovali, že se některé maturitní obory rychle zaplnily, a podle neúspěšných uchazečů bylo těžké najít volná místa i jinde.

Další rozvoj (gymnaziálních míst) brzdila kromě Hospodářské komory i Asociace ředitelů gymnázií, která se obávala poklesu kvality studentů.
Vít Šimral, radní pro oblast školství

Problém podle Hřiba vznikl historicky požadavkem zástupců průmyslu, kteří doufali, že silné ročníky dětí zaplní méně atraktivní učební obory.

„V dnešní době se už jasně ukázalo, že ten postup byl chybný a je potřeba nedělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím neodpovídajícím potřebám a požadavkům obyvatel, ale že je nezbytné vycházet vstříc požadavkům veřejnosti,“ uvedl.

Průzkum: Učni jsou nespokojení, takřka 40 procent chce pracovat mimo obor

Ta podle něj v Praze a ve středních Čechách vyžaduje vzdělávání s maturitou a možnost pokračovat na vysoké školy.

V Praze jiná struktura vzdělávání než v ostatních regionech?

S Balašem a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) se proto nyní zástupci Prahy shodli, že struktura vzdělávání v hlavním městě by měla být jiná než v ostatních regionech, jak vysvětlil Šimral.

Podle něj by měly přibýt gymnaziální třídy ve stávajících středních odborných školách, např. v Běchovicích či v Praze 13. Na odborných školách se také budou posilovat i další maturitní obory, doplnil Šimral.

Maturitní testy zvládla nejlépe opět víceletá gymnázia

Kromě toho by se měly navyšovat kapacity stávajících gymnázií a postupně budovat nová gymnázia. O nutnosti posilování maturitních oborů chce magistrát jednat také s ministerstvem financí, doufá ve finanční podporu od státu. Kolik peněz by potřeboval získat, teprve vyčíslí.

Důležitost všeobecného vzdělání

V maturitních oborech pražských veřejných škol bylo letos podle magistrátu pro budoucí prváky 8340 míst. V posledních třech letech vybudovala Praha podle Šimrala 500 nových gymnaziálních míst, dalších 2000 míst podle něj může ještě vzniknout.

„Jejich další rozvoj brzdila kromě Hospodářské komory i Asociace ředitelů gymnázií, která se obávala poklesu kvality studentů,“ podotkl Šimral.

Česká společnost si podle něj ale uvědomuje, že i vzhledem ke změnám na trhu práce získává všeobecné vzdělávání na důležitosti. „My tomu chceme jít naproti,“ poznamenal.

Za problémy s kapacitami středních škol je i nezájem o některé obory, tvrdí ministerstvo

V nadcházejícím školním roce se podle něj počet nových míst v prvních ročnících gymnázií navýší o 90 a dalších asi 100 přibude povolením růstu kapacity až na 34 žáků ve třídě.

Dosavadní trend navyšování počtu míst na gymnáziích by se podle něj měl udržet i v dalších letech, a to i navzdory předpokládanému zlomu demografické křivky. „Věřím tomu, že tím, že se Středočeský kraj a Praha čím dál víc propojují, bude poptávka po gymnáziích trvalá,“ řekl.

Kolem 30 procent přihlášených jsou Středočeši

V Praze bylo podle magistrátu v uplynulém školním roce 9691 deváťáků. Vedle nich směřuje na střední školy v hlavním městě ale i řada žáků ze Středočeského kraje.

Pětina ukrajinských středoškoláků v Česku se v červnu neúčastnila výuky, tvrdí průzkum

Na pražská gymnázia se tak podle Cermatu hlásilo letos 3972 dětí, na střední odborné školy 10 909 a na maturitní obory učilišť 1421. Středočeši tvořili kolem 30 procent přihlášených.

Konkrétně právě ve Středočeském kraji –⁠ byť nejen tam –⁠ je situace komplikovaná. Dětí je zkrátka moc a školy pro ně v kraji nestačí, někteří školáci tak musejí dojíždět i desítky kilometrů už od první třídy. Dvě stovky středočeských starostů se proto v červnu prohlášením obrátily na vládu, aby nedostatek školských kapacit začala řešit. Problém je podle nich dlouhodobý a nesouvisí s příchody uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny.

Středočeští starostové vyzývají vládu: Řešte kapacity škol

Kolik uchazečů se na střední školy dostalo, bude každopádně podle Šimrala jasné až ze sběru dat ministerstva školství na konci listopadu.

Výběr článků