Hlavní obsah

Pouhý jeden pokus u přijímaček na SŠ nemá podle ředitelů škol na přijetí vliv

8. 6. 2020, 11:24 – Praha

K jedinému letošnímu termínu jednotné přijímací zkoušky na střední školy zamířili v pondělí uchazeči o čtyřleté maturitní obory. Na řadu škol je násobný převis přihlášek. Kvůli omezení pokusů k napsání testů ze standardních dvou na jeden mohli být podle ředitelů škol uchazeči ve větším stresu, jejich šance na přijetí by ale prý jediný termín moc ovlivnit neměl.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Zájemci o studium přicházejí 8. června ráno na Gymnáziu Jana Palacha v Praze na jednotné přijímačky. Zkoušky probíhají za přísných hygienických opatření.

Článek

Podle Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky připravuje a vyhodnocuje, se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69 tisíc uchazečů. Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy, případně ještě dvě sportovní gymnázia. Alespoň dvě přihlášky odevzdaly zhruba čtyři pětiny uchazečů.

Zápřah SŠ: souběh maturit i přijímaček

Věda a školy

Omezení dvou termínů zkoušky na letošní jeden zdůvodnil ministr školství Robert Plaga (ANO) rizikem nákazy koronavirem. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil. Podle kritiků může jediný termín zvyšovat v dětech stres, a u některých se proto mohou snížit šance na přijetí.

Dva termíny jsou plýtvání materiálem, silami a časem?

Podle šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ale jeden termín stačí. „Když se podíváte na statistiky Cermatu, kolika žákům (v minulosti) opravdu reálně pomohlo to, že opakovali zkoušku, tak se pohybujeme v řádu jednotek procent,” uvedl.

Doplnil, že dva termíny znamenají pro školy každý rok dvojitou administrativu a pro stát vyšší náklady. „Je to plýtvání materiálem, silami a časem,” řekl.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Uchazeči o studium na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Pardubicích, kde se 8. června též konaly jednotné přijímací zkoušky.

Podobně se vyjádřila předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová, která dva termíny označila za psychickou berličku pro uchazeče. CZESHA i AŘG navrhovaly omezení termínů na jeden už v minulosti.

Čestné prohlášení o bezinfekčnosti

Zkoušky se letos kvůli šíření koronaviru konají za zvýšených hygienických opatření. Před příchodem k testům museli uchazeči odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Museli dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do učeben si dezinfikovat ruce. Pokud to dodrželi, mohli si při psaní testů sundat roušku. Podle oslovených ředitelů se ráno příchod uchazečů obešel bez komplikací.

Na Masarykovu střední školu chemickou v Praze 1, kde je Zajíček ředitelem, se letos přihlásilo zhruba 220 dětí. Zkoušky jich tam dnes skládá kolem 135. Ostatní ji dělají na jiné škole, kam si také podaly přihlášku. Škola přijme 90 uchazečů, tedy dvě pětiny přihlášených.

V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které řídí Schejbalová, má šanci uspět zhruba každý třetí. Zájemců o čtyřleté gymnázium je 168, nových žáků bude 60. Ještě větší převis přihlášek má škola na šestileté a osmileté gymnázium, kam bude v úterý dělat zkoušky 785 dětí a uspět jich může 90.

Maturanti se na koronavirus nevymlouvali

Věda a školy

Zhruba třetinu uchazečů přijme čtyřleté soukromé Gymnázium Jana Palacha v Praze 1, čtvrtinu Střední odborná škola pedagogická, gymnázium a lyceum v Evropské ulici v Praze 6 a dvě pětiny Střední odborná škola (SOŠ) pro administrativu EU v Praze 9.

Podle zástupce ředitele Gymnázia Jana Palacha Josefa Končela by asi dva pokusy na zkoušku poskytly uchazečům větší klid, protože pro děti jde většinou o zcela novou zkušenost a třeba na rozdíl od maturantů dělají zkoušku v cizím prostředí.

Zástupkyně ředitele SOŠ pro administrativu EU Šárka Flašíková nicméně doplnila, že výsledky ze dvou pokusů se v minulosti moc nelišily. Podle ní by proto jeden termín neměl znamenat problém.

Reklama

Související články

Výběr článků