Hlavní obsah

Očkování prokazatelně zachraňuje životy, zjistili demografové. Přesto mu mnoho lidí nevěří

20. 9. 2022, 11:46 – Brno

Očkování proti onemocnění covid-19 snížilo v Česku počet úmrtí na koronavirus až třiapůlkrát. Vyplývá to z dat, která zpracovávali demografové z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI). Jako reprezentativní časový úsek výzkumu brali situaci z posledního čtvrtletí loňského roku, kdy v české populaci převládala vysoce virulentní varianta delta se zvýšenou infekčností.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

První den očkování čtvrtou dávkou proti koronaviru, Očkovací centrum Vinohradská nemocnice, 18. července 2022, Praha (ilustrační snímek)

Článek

V posledním čtvrtletí loňského roku měli již všichni obyvatelé starší 12 let možnost se očkovat. Podrobnosti o výzkumu poskytl v úterý mluvčí SYRI Filip Vrána.

V posledních třech měsících loňského roku zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 celkem 5797 osob.

„Na základě demografických metod jsme nejprve odhadli, kolik by hypoteticky v uvedeném tříměsíčním období zemřelo lidí v souvislosti na onemocnění COVID-19, kdyby nikdo nebyl očkovaný,“ uvedla vedoucí výzkumu Dagmar Dzúrová ze SYRI. Příslušná data už dříve prezentovala na konferenci České lékařské komory (ČLK).

Začínající učitele zkušenosti z covidu od povolání neodradily, zjistil průzkum

Společně s kolegyní Klárou Hulíkovou Tesárkovou dospěla k číslu 20 800. „Rozdíl mezi hypotetickým počtem úmrtí a počtem vykázaných úmrtí udává odhad počtu úmrtí, ke kterým díky očkování nedošlo, což představuje téměř 15 tisíc. Lze usuzovat, že očkování pravděpodobně snížilo počet úmrtí 3,5krát,“ konstatovala Dzúrová.

Vědecká studie tedy dokládá, že očkování proti onemocnění covid-19 zachraňuje před úmrtím velmi výrazně.

„Navzdory podloženým výsledkům je ale řada lidí stále vůči očkování nedůvěřivá,“ poznamenala vědkyně s tím, že efekt vakcinace je napříč věkem obdobný - očkování snížilo počet tzv. ztracených let života o 84 až 89 procent.

Nižší proočkovanost východní Evropy

Jak výzkum doplňuje, k 7. září letošního roku se v Česku nechalo kompletně naočkovat 6,888 milionu lidí, tedy 64,4 procenta populace. Tento podíl je podle Dzúrové poměrně nízký a je srovnatelný třeba s Pákistánem.

Lékaře, kteří popírají covid-19, přirovnal Válek k popíračům holokaustu

„Platí to bohužel pro celou východní Evropu. Například v Bulharsku, Polsku a Rumunsku je proočkovanost proti onemocnění COVID-19 minimální, ale to se týká i sezonní chřipky. Nejvyšší kompletní proočkovanost populace, nad 85 procent, mají oproti tomu v zemích, jako je Kuba, Portugalsko, Chile, Vietnam, Čína, Singapur, Brazílie, Kanada, Itálie a Japonsko,“ shrnula Dzúrová.

Nízká proočkovanost podle ní souvisí často s tzv. antivaxerským hnutím, které je velmi silné zejména v postsovětských zemích.

Ministerstvo spustilo registraci na očkování upravenou vakcínou proti covidu

„Zřejmě je motivováno všeobecnou nedůvěrou, ale též kulturním přesvědčením a ideologií. Třeba na Ukrajině je proočkována jen asi třetina obyvatel, velmi nízká proočkovanost se zde týká i dalších onemocnění, jako jsou spalničky a záškrt nebo dětská obrna,“ dodala Dzúrová.

Vědci budou bádat o krizových situacích a radit politikům

Nový Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) spojuje experty z Masarykovy univerzity v Brně, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.

Reklama

Výběr článků